| florinipad a întrebat:

Care e diferenta intre rezolutia de 1280-1024 si cea de 1920 -1080
Adica pe 1920-1080 imaginea se vede mai mare...dar in jocuri la detalii sunt diferente intre 1280-1024 si 1920-1080?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Primul numar reprezinta lungikea monitorului, iar al doilea inaltimea.
Rezolutia se refera la cate puncte de culoare "rgb" sunt pe inch².
Cu cat numerele sumt mai mari cu atat calitatea imaginii va fi mai buna.
Ptcmai multe detalii caita pe wikipedia.

5 răspunsuri:
| xCatyX29 a răspuns:

Pai cu cat ii mai mare rezolutia cu atat se vede mai bine, dar la jocuri trebuie sa schimbi la setari chestii cum sa se vada bla bla bla etc.Bafta

| Seby90 a răspuns:

Da sunt, avand o rezolutie mai mare ai o densitate a pixelilor mai mare ceea ce rezulta intr-o imagine mai clara. E ca si cum ai face diferenta dintre o poza de 3mp si una de 12.

Răspuns utilizator avertizat
| pozeanimate a răspuns:

Mareste o imagine si vei vedea, ca este compusa din patratele mici si multe, 1patratel este un pixel, cu cati mai multi pixeli cu atat imaginea e mai calitativa
deci:
cu cat rezolutia mai mare cu atat mai calitativ e imaginea si din jocuri si orice