| theodora_2847 a întrebat:

Care este cea mai buna retea de telefonie mobila din Romania? dtpdv!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cea mai bună (cu semnalul eficient) este Vodafone (dar e scumpă)
Cea mai populară (cu oferte avantajoase dar semnal extrem de prost) este Orange.
Cea mai ieftină (cu acoperire foarte bună şi calitate aşa-şi-aşa) este Cosmote.

Eu am în toate cele trei dar cel mai mulţumit sunt de Vodafone. E scump Vodafone dar îşi respectă clienţii (sunt clientul lor de 6 ani) şi chiar merge oriunde. La Orange i-au zis tatălui meu că nu poate folosi o extraopţiune pentru că are număr vechi (avea numărul de 6 ani) prin urmare respectul pentru client este fix zero.
La cosmote şi eu a trebuit să-mi schimb numărul pentru că nu puteam folosi o extraopţiune pentru că aveam 2 ani de când aveam numărul prin urmare sunt foarte dezamăgit.
Totuşi, eu cel mai supărat sunt pe Orange pentru că de câte ori am avut nevoie de serviciile lor să-mi activez extraopţiuni, de fiecare dată mi-am făcut un car de draci până când a mers.

51 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cismote Bine inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cu 6e am 2400 de minute in retea si 2400 sms plus 140 min nationale si 140 sms, internet nelimitat cu 3e pe luna, apeluri video gratis pana la 31 inauarie apoi cu 0, 16 centi minutul, DECI CMT IS THE BEST...pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai proasta Vodafone
motiv: scumpa si nu`si respecta clientii

cea mai buna: cosmote
motiv: ieftin, acoperire mare, insa Orange`ul nu e departe

off: ce tot aveti ma cu cosmote`ul? radeti ca e foarte ieftina, cand acum cativa ani nu aveati bani nici de bip din Vodafone sau Orange, cele doua retele mergand pe`o in mana. Toti utilizatorii Vodafone sau Orange ar trebui sa multumiti cosmote`ului ca au desfacut piata. Daca nu erau ei, vorbeati cu 20 centi/min si asteptati weekend-ul cu centu`...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmote cea mai buna, Vodafone cea mai proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Vodafone; 2. Orange; 3.Cosmote; - eu unul detin abon. de Orange da vreau sa trec pe Vodafone - am cartele de Vodafone si cosmote, dar nu se compara semanalul de la Vodafone cu nici una dintre celelalte doua - CEL MAI BUN SEMNAL =VODAFONE=

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmote pentru ca am semnal peste tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Theodara adauga acest id de mes si vei primi datele necesa re ca sa sti ca re ese clar cea mai buna retea dinn Romania :ionitacostel0 acest ID isi cauta jumatatea are doar 14 ani laughing rolling on the floor x_x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange...cu abonamentul fluture ai : 8 euro credit initial si pentru 5 euro din cei 8 primesti 2000 d minute in retea/2000 de sms in retea/100 minute nationala si 50 mb d net...totul cu 40 ron/luna

| cobra221 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tii se pare cam scump 8 euro? laughing + ca in Vodafone ai primi la 5 euro 3000 de min tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am Orange dar renunt zilele astea la ei. De multe ori nu am semnal cate o zi, iar singurul lor raspuns a fost ca-i de vina cladirea in care stau.laughing) Jenant, trebuie sa ma mut in cort sa am semnal oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cozmote

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva scria mai devreme ca cea mai buna retea e cea in care ai prieteni,rude pentru a putea sa vorbesti cit mai mult si ieftin. Eu detin abonamente in cele trei retele Vodafon, Orange si Cosmote aceste abonamente sint pe firma deci partea financiara nu prea ma intereseaza si pot spune ca sint multumit de Cosmote care inca nu m-a last in pana, apoi de Vodafone care se lauda cu semnal in 90% din teritoriu romanesc dar probabil ca asta se refera mai mult la orase si Orange la care luna viitoare cind expira abonamentul expira si dorinta mea de a mai avea cartela sau abonament pe Orange.

| cucalic a răspuns:

Cosmote. cea m-ai buna acoperire si oferte, dar nu neg ca sunt foarte multumita si de vodafone

| marcel1971 a răspuns:

Cosmote-ul de departe! are cele mai bune oferte la abonament si o acoperire destul de buna! Am avut si 'vodafone' si 'orange' si am facut comparatia! Iar daca ne referim la retelele fixe cred ca 'Digi' cu toate ca eu am 'romtelecom'

| Eduard_Onea_1991 a răspuns:

Cosmote e cea mai buna din punctul meu de vedere! Vrei calitate? Fa-ti un abonament de 50 euro pe luna si o sa vezi calitate!

| Cosmin273 a răspuns:

Deşi unii zic despre Digi că este cea mai bună reţea eu nu consider aşa. Digi nu are nelimitat. Dacă vorbeşti 4700 de minute nationale pe lună îţi ínchid abonamentul definitiv şi pierzi şi numărul. Dacă vorbeşti 1200 de minute naţionsla în aproximativ 2 săptămâni zic despre tine că generezi un trafic abuziv reţelei Rcs-Rds. Dacă îi suni spun ca faci un trafic fraudulos( adică te fac hoţ pe banii tăi )

Vodafone este bună la semnal, însă are preţurile scumpe

Orange are viteză foarte mare la internet şi preţuri puţin cam scumpe.

Telekom are oferte bunicele ( nelimitat min./sms nationale la 4.82 euro ) doar că trebuie să fii abonat mai vechi, altfel nu îi fac oferte bune.

Deci, în concluzie, Digi este cea mai proastă reţea. Restul sunt cam egale.

| Andrei9857 a răspuns:

Inainte de a incepe comparatia, clar este ca cea mai buna retea pentru tine este cea in care ai cei mai multi prieteni/rude
Acum, Cosmote a avut super oferte la inceput pentru ca trebuia sa se lanseze, orice "inteligent" care a cazut in plasa crezand ca va dura la nesfirsit...ei bine, no comment. Dar din pacate stocul de telefoane si abonamente lasa total de dorit, fiind de departe cea mai proasta alegere daca vreii un telefon ca lumea, exemplu e abia dupa o luna dupa ce Vodafone si Orange au adus cele 2 telefoqane care vor domina marketul anul acesta( Samsung Galaxy S II si HTC sensation) sau gandit ca ar fi timpul sa aduca in stock competitorul Samsung, lasand-ui pe cei ce asteptau Sensation cu ochii in soare inca catva timp(daca il vor aduce vreodata).
Acoperirea este foarte proasta de asemenea, am o tona de prieteni care au fost in diferite locuri din tara si au trebuit sa-si ia cartela Vodafone/Orange pentru ca aveau 0 semnal, in timp ce nu am auzit de nimeni sa aiba probleme cu semnalul in Orange/Vodafone(inclusiv eu). Ofertele sunt mai proaste ca Vodafone, dar in schimb sunt mult mai bune ca ale lui Orange(in ambele cauzuri cu o calitate audio inferioara)Cosmote este o retea acceptabila, dar nu ti-o recomand.

Orange aduce telefoanele noi destul de repede si le dala preturi accesibile, dar respectul fata de clienti este, intr-un cuvant, oribil. De asemenea ofertele sunt foarte proaste( cu toate ca calitatea sunetului in Orange este ceam mai buna dintre toate retelele), adica vreau sa spun ca iei la Orange 1500 min+SMS-uri in retea, 125 min/SMS nationale cu 5 euro La cosmote la acelasi pret primesti 3000 min/SMS-uri in retea+inca 3000 min in romtelecom, 250 min/SMS-uri nationale, dar la cea mai proasta calitate a sunetului, iar la Vodafone, prin programul lor cu dublul(care probabil ca nu va dura mult) primesti 3000 de min/SMS-uri in retea, 500 min/sms nationale, 250 mb de internet + 100 min internationale(lucru pe care nicio o alta retea nu ti-l ofera la banii astia)

Vodafone are cea mai bunha acoperire, cele mai bune oferte, aduce telefoanele noi repede si le vinde la preturi resonabile(BTW daca nu vrei sa iei un telefon pe abonament iti recomand sa nu iei niciodata de la magazinele retelelor pentru ca sunt mult mai scumpe decat daca le-ai lua de la magazine de telefoane/electronice)Internet super-rapid, respect total fata de clienti, si cei mai multi clienti.

La momentul de fata, Vodafone conduce, urmat de Cosmote si Orqange care sunt cam la egalitate

| astraltaxi a răspuns:

Cea mai buna este Cosmotelu, cea mai ieftina sa nu zic aproape gratis
este Digi &RDS.cea mai Scumpa este vodafonul.Iar despre Orange nu am ce sa zic caci nu avrut sa incheie contract cu mine de abonamet de 12 euro din cauza ca terminatia de numarul gasita liber era prea usor de retinut si au zis ca sub abomament de 60 euronu vor sa mi-l-dea, iar DIGI mi-a dat aceias terminatie de numar la abonament de 2 euro.

| nealae a răspuns:

Salut! Eu am Vodafone si digi.
Ambele sunt bune
Vodafone are cea mai mare acoperire dar este destul de scumpa la 5 € si nici nu ai prea multe.
La digi acoperirea este destul de buna (de ex daca nu ai semnal intra pe semnalul de la Vodafone) dar ofertele sunt foarte bune: cu 5€ ai nelimitat in tot, iar la Vodafone cu 5€ ai nelimitat doar minute si sms-uri in retea.

Dupa mine Digi este mai convenabil.