| theodora_2847 a întrebat:

Care este cea mai buna retea de telefonie mobila din Romania? dtpdv!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cea mai bună (cu semnalul eficient) este Vodafone (dar e scumpă)
Cea mai populară (cu oferte avantajoase dar semnal extrem de prost) este Orange.
Cea mai ieftină (cu acoperire foarte bună şi calitate aşa-şi-aşa) este Cosmote.

Eu am în toate cele trei dar cel mai mulţumit sunt de Vodafone. E scump Vodafone dar îşi respectă clienţii (sunt clientul lor de 6 ani) şi chiar merge oriunde. La Orange i-au zis tatălui meu că nu poate folosi o extraopţiune pentru că are număr vechi (avea numărul de 6 ani) prin urmare respectul pentru client este fix zero.
La cosmote şi eu a trebuit să-mi schimb numărul pentru că nu puteam folosi o extraopţiune pentru că aveam 2 ani de când aveam numărul prin urmare sunt foarte dezamăgit.
Totuşi, eu cel mai supărat sunt pe Orange pentru că de câte ori am avut nevoie de serviciile lor să-mi activez extraopţiuni, de fiecare dată mi-am făcut un car de draci până când a mers.

51 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi uite Theodora...Recomand Vodafone, dar îţi recomand să foloseşti reţeaua în care îs cei mai mulţi prieteni ai tăi sau prietenii, persoanle cu cre interacţionezi, etc asta din motive economice şi financiare(ca să nu te coste mult dacă vorbeşti cu prietenii sau persoane în reţea)

| costyvas a răspuns:

Cosmote'ul - cea mai mare acoperirer, plus ca e pe bugetul romanului(cat despre partea cu reteaua saracului, cred ca e spusa doar de niste frustrati).

| radu75 a răspuns:

Cei care spun aici ca cel mai bun e cosmote nu stiu sa faca diferenta intre calitate si cantitate, clar! Incercati d ex o convorbire in orange si va veti convinge, la cosmote calitatea convorbirii (sunetul) este dezastruoasa, se aude de parca ai vorbi din canalizare! In plus netul pe mobil d la orange este calitativ net, fata de alte retele, au cele mai noi echipamente, cosmote s-a axat mai mult pe segmentul de voce (minute cat mai multe ). Deci orange e cel mai bun. Minute in retea la fel d multe ca si cosmote, semnal 3G aproape peste tot, roamimg excelent, acum depinde in ce retea ai prietenii, rudele s. a. m. d. Despre vodafone nu are rost sa discuta, nu folosesc de 2 ani de cand am portat nr in reteaua cosmote, nu mai aveau nimic care sa ma faca sa raman in vodafone!

| Vizitiul a răspuns:

O sa ai parte de raspunsuri distincte, fiecare persoana o sa se declare multumita de reteaua in care se aflalaughing.
Eu am abonament la orange, deci, ma declar multumit, astept ca cei de la cosmote, connex etc sa-si exprime satisfactia.

| vladix a răspuns:

Cea mai buna retea de telefonie din romania este cea mai ieftina? Telefoane scumpe de fite si abonament ieftin. Cam asta e

| cretzufinish a răspuns:

Cea mai buna e Vodafone, cea mai populara Orange, cea mai ieftina Cosmote laughing

| Atotstiutorul a răspuns:

Digi Mobil!

| YukiMrM a răspuns:

Cosmote big grin

| clau44 a răspuns:

Eu spun că este Digi, deoarece a trecut de Cosmote şi este chiar în spatele celor de la Vodafone la acoperire.
Plus că în noaptea de revelion nu este reţeaua blocată (poţi suna şi la ora 00. 00 că se poate vorbi liniştit).
Am şi Vodafone, am avut şi Orange - la care am renunţat.
Anul acesta, cred că renunţ şi la Vodafone.

| Geo_6214 a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea nu ar trebui sa intrebi care este cea mai buna retea de telfonie mobila din Romania pentru ca asta depinde foarte mult de reteaua in care sunt prietenii si rudele tale cu care comunici. Degeaba iti spun eu ca Orange sau Vodafone sau Cosmote pentru ca pe tine nu te ajuta prea mult. Oricat de mic ar fi tariful, tot mai bine este sa ai minute, iar majoritatea operatorilor iti dau multe minute in retea si cateva nationale. La Vodafone spre exemplu cu 5 euro iti da 50 minute nationale si nu mai stiu cate in retea (destule), iar daca tu majoritatea prietenilor ii ai in Orange ce sa faci doar cu 50 minute? Sa ii suni si sa le spui doar salut? Nu cred ca vrei asta!
Exact cum am spus mai sus, incerci sa iti alegi reteaua in functie de prietenii tai cu care vorbesti in general.
Zicea cineva pe aici ca la Cosmote au oferte bune la telefoane, ok, imi fac abonament la Cosmote pentru telefon (telefonul ca sa fie la un pret acceptabil trebuie sa il iei cu un abonament maricel), dar ce fac cu minutele? cu cine le vorbesc? eu nu am nici prieteni si nici rude in Cosmote, ce sa fac cu Cosmote-ul?
Sper ca te-ai lamurit. Vezi pe ce retea sunt cei mai multi dintre prietenii tai si apoi te duci pe site-ul acelei retele, te uiti la oferte si o alegi pe cea care ti se pare cea mai buna. ( e doar un sfat, tu faci cum vrei si cum crezi ca este mai bine)
Sa ai o zi buna!

| TąNyą a răspuns:

La cosmote mai pica semnalu la metrou, iar la vodafone nu, dar amandoua sunt f bune. si orange... lasa de dorit.

| Aphrodita a răspuns:

Cosmote are niste extraoptiuni suuuperrr buneee

| XxAlexandruxX a răspuns:

Orange

| cobra221 a răspuns:

Cele mai bune sunt Vodafone si Orange. De ce? pentru ca: pai sa zicem la Orange e semnal cam slab dar este o chestie care te face sa te bagi in Orange, acea este aceea minunata optiune cu tastarea netului pe mobil gratuit (7 zile) cu trafic nelimitat. La Vodafone sunt foarte multi oameni, si unele extraoptiunii sunt chiar ieftine. si au multe minute si sms-uri, pe deasupra mai este si la Vodafone o chestie cu 2 cartele si sa ii trimit gratuit un cadou unui prieten, si cand iti selectezi ce cadou vrei sa trimiti, mai apare si o optiune: 15mb trafic internet pe mobill... na deci intr-un final bagate ori Orange ( da nu iti recomadnd. semnal slab) iti sugerez Vodafone pentru ca macar ai semnal, spre exemplu eu nu is nebun ca altii dupa netul pe mobil, daca as fii as fugii repede in Orange. Sper ca te-am ajutat!

| xlmpq a răspuns:

Orange happy

| jojobg a răspuns:

Cea mai buna e orangeu` cea mai populara e vodafoneu` [exemple toti de la mine din scoala au orange laughing] iar cosmoteu` baga oferte mari ca sa`si faca reclama dar apoi se linisteste` =]]

| tia a răspuns:

Eu sunt in orange, sincer e f nasol...nu e buna de nimiclaughing...noroc cu cosmote-ul asta straight face :p

| Agda a răspuns:

Cosmote. ul. Are cea mai mare acoperire si cele mai bune oferte, fie ca e vorba de cartele, de abonamente sau de telefoane 'smechere'.
Nu degeaba se spune ca e reteaua taranilor fara bani, de vreme ce cu un cent vorbesti un minut si mai dai si mesaj, la incarcare de minim 4 E iti da cate. o mie de minute timp de 7 zile.
Foarte convenabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange si vodafone!
sunt cele mai folosite,happy
dar care crezi tu.
succes. fundita:*?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerile sunt impartite. Totii operatorii vor incerca sa isi mentina clientii in felul lor, fie prin minute, fie prin internet, sau prin telefoane ieftine. Si cum pentru roman esti "cool" atata timp cat ai telefon scump si oferta cat mai buna. Atunci tot ciobanul vine cu un iphone, o camasa gucci sau mai stiu eu ce alte brand-uri de top, fie ca e vorba de haine, telefoane, gadget-uri, etc. Atata timp cat scrie mare pe ele numele brand-ului e ok. Sper ca te-am lamurit oarecum. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orange este cea mai buna. Dovada este si cel mai mare numar de abonati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am citit cu multa atentie raspunsurile la intrebarea de mai sus si nu vreau sa ma repet si eu mai ales ca parerea mea se aseamana cu a lui Geo.Sunt de 10 ani pe piata de tel.mobila au trecut prin mana mea peste 20 de cartele si ab.am disperat prieteni, colegi, familia plus operatori incercand sa perfectionez sistemul si pot sa spun acum ca avem iluzia ca o retea e mai buna decat cealanta.Fiti siguri ca cei de la marketing fac mii de simularii ca firma lor sa aiba beneficii, vezi castigurile anuale. Dar daca fiecare client ar fi mai atent si ar vorbi,, inteligent,, probabil firmele de telefonie ar regandi ofertele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna retea este orange vodafoane este cea mai proasta retea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna retea de telefonie mobila din Romania este Cosmote, deoarece are acum in anul 2010 cea mai buna acoperire si ai oferta foarte bune la cartela sim prepay. Daca iti faci abonament, o sa fii foarte multumita deoarece facturile vin acasa la timp si nu se umfla deloc.De ex... daca vrei sa iti mai faci si un abonament cosmote de internet, o sa viteze de download de 2mbps...la Orange pica foarte des acoperirea iar la Vodafone e uneori neplacut ca se strica modemurile de internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna retea e Orange. Eu cu doar 5 E pe luna am 1 000 de min si 100 nationale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

COSMOTE clar, is cele mai bune oferte si mie nu mia picat asa de multe ori semnaluwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ORANGE pentru mine