| anonomam a întrebat:

Care este diferenta dintre limbajul C si C++?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

C++ este o extensie a limbajului C care permite programarea pe obiecte cu tot ceea ce presupune ea (polimorfism, encapsulare, derivare, etc).
Practic un alt mod de a organiza codul o gandire complet diferita fata de traditionalul C.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Principala diferenta e faptul ca C++ e si un limbaj orientat obiect nu doar procedural. Diferente mici sunt ele mai multe... una ar fi managementul memoriei care este mai facil in C++