| Tica2 a întrebat:

Care este diferenta dintre o Clasa si o Interfata in limbajul de programare Java?

5 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Intrebarea asta mi se pare cat se poate de aiurea...si la fel ca si cealalta, pusa doar de dragul de a fi pusa... dar iti voi raspunde, doar ca sa te asigur ca nu esti singurul destept de aici... diferente sunt mai multe, depinde din ce punct de vedere te referi...iti enumar doar cateva, desi sunt sigur ca le stii si tu... o clasa nu poate mosteni implementari de metode dintr-o interfata; o interfata mosteneste atat constantele cat si declaratiile de metode de la superinterfetele sale, pe cand o clasa mosteneste doar constantele unei interfete; extinderea unei clase impune o relatie intre clase, dar
implementarea unei interfete specifica doar necesitatea implementarii unor anumite metode...
lamurit?!

| andreutz a răspuns:

Hmm...atunci m-ai facut curios tica...de ce e gresit raspunsul meu?

| Tica2 explică:

@andreutz Cu tot respectul, intrebarea mea e cu scop educativ. Iar raspunsul tau e total gresit.

| Tica2 explică:

A) "o clasa nu poate mosteni implementari de metode dintr-o interfata" R: O clasa nu mosteneste ci implementeaza o interfata.
b) o interfata mosteneste atat constantele cat si declaratiile de metode de la superinterfetele sale R: Intr-o interfata nu exista implementari, exista doar declaratii (Constante sau declaratii de metode)
c) o clasa mosteneste doar constantele unei interfete R: NU, o clasa implementeaza metodele unei interfete.
d) extinderea unei clase impune o relatie intre clase R: Nu, nu impune, o extinzi si gata.
e) implementarea unei interfete specifica doar necesitatea implementarii unor anumite metode R: "Unor"? poate toate, te joci atat de usor cu cuvintele.

Nici o afirmatie zisa de tine nu e cat de cat corecta.

Fara nici o suparare, dar poate ai avut ce invata.

Tica2

| ramyrez a răspuns:

Nici una