| anonim_4396 a întrebat:

Care este faza cu windows 32bit, 64bit, 86bit?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Este o difereta mare intre 32 de biti (x86) si 64 de biti (x64). x64 este o platforma mai performanta facuta pentru calculatoarele mai puternice. in primul rand x64 suporta mai mult de 4GB de RAM, pe x86 iti vede 3, 5GB maxim. in al doilea rand sunt programe de rendering care functioneaza mult mai rapid si mai "inteligent pe x64, aici ma refer la programe de editare video sau foto, autocad etc. pe x64, ca programele simple (gen yahoo, winamp etc.) functioneaza la fel ca pe x86. mai tehnic vorbind 32 de biti inseamna ca procesorul poate face calcule cu numere de ordinul 2^32 si 64 de biti ca poate face calcule cu numere de ordinul 2^64 ceea ce il face mai "inteligent". programele x64 nu functioneaza pe x86.

4 răspunsuri:
| Maskeried a răspuns:

86bit = 32bit.

Daca o sa vrei sa instalezi windows-ul el iti cere sa alegi ce tip ai: 86bit sau 64bit. Daca alegi 86bit este = cu 32bit pe care ii gasesti cand te uiti la proprietati.

| NumeciudatT a răspuns:

Pai este cu functionarea calculatorului. daca ai pc mai slab baga-l pe cel cu 32.ex 1.4 gb ram.procesor 2.1 merge foarte bine.iar dar daca e mai puternic ex: 4 gb rami. procesor 2.8 dual merge ff bine pe 64

| TeodorL a răspuns:

Banuiesc ca nu sti ce SO iti poti instala pe pc. In primul rand alegerea dintre x32 (x86) si x64 se face dupa ce procese vor rula pe calculator. Aici ma refer la ce il vei folosi. Daca il vei utiliza pentru programe complexe, editari video, imagini, web design, etc. iti recomand x64. In al doilea rand conteaza cata memorie ai:
2G RAM --- x64 biti

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru TeodorL):

Nu este pentru sistem de operare.
am descarcat un kit (un Driver) care zice asa: XP-32bit, Vista 64bit, windows 7 86bit... parca.