| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul modarii unei console?

Răspuns Câştigător
| megamix112 a răspuns:

Pai depinde cum e modatatongueal sau NTSC.Intreaba-l pe cel care are cardul. Daca e PAL de exemplu.Cauti jocul respectiv pe net si PAL.Il descarci si il arzi pe un cd si dupa aia il pun in consola odata cu cardul si te joci.

6 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Daca o modezi, iti poti lua jocuri de pe net, daca nu o modezi, nu poti

| mgtow a răspuns:

De a functiona cu jocuri descarcate ilegal fara a plati sume uriase de 60€ sau mai mici in functie de vechimea jocului.

| dulaul a răspuns:

Daca iti modezi consola nu mai este nevoie sa cumperi jocuri, poti sa le iei de pe internet.

Răspuns utilizator avertizat
| megamix112 a răspuns:

Daca vrei iti pot explica mai pe detaliu.Sunt multe feluri de a moda si multe console la care se poate face asta.De cele mai multe ori la WII, PS2, PS3 si XBOX360.Ea iti permita sa iei jocurile noi aparute de pe internet, fara a fi nevoie sa le mai cumperi cu cate vreo 2 milioane fiecare.La unele din ele este mai costisitor cum ar fi la PS3 unde se poate ajunge si la 4 milioane cu tot cu update de soft si true blue iar la ps2 este maxim 50 lei.Sunt mai multe tipuri de modare.Prin soft cum e la ps3 prin downgradarea firmware-ului si aplicarea unui custom firmware dupa aceea.In schimb la ps3 sunt mai multe posibilitati.PAL,NTSC,JTAG si RGH.RGH este cea mai buna modare dintre toate deoarece poti porni jocul direct de pe harrdiskul sau usb-ul introdus in consola.Aste este numai o mica parte. Daca vrei sa te mai interesezi uita-te pe forumuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru megamix112):

Pe PS2 am memorycard McBoot.Mi s-a spus ca memorycardul este chiar modarea dar intrebarea este cum pot lua eu jocuri si sa le pun acolo?