| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau o consola (Ps 3 sau xbox 360) second hand de pe net si apoi sa o modez. As dori sa stiu ce tipuri de modare exista pentru fiecare dintre ele si diferentele intre tipurile de modare, care dintre console e mai rezistenta dupa modare si nu in ultimul rand, care sunt riscurile modarii.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ps3: modare 150 lei pe modelele mai vechi(fabricate inainte de 2011); iti permite sa te joci de pe hdd intern, stick sau hdd extern; Modarea ode pentru ps3, pret 380-450 lei, pentru consolele fabricate dupa 2011, iti permite sa te joci jocuri de pe stick/hdd extern.
xbox: modare lt, pret dupa consola, de la 50la 300 lei in fuctie de consola si de data de fabricare respectiv model. mdare lt=joci jocuri dupa dvd-uri facute de tine;
Si tot pe xbox, modarea rgh, iti da voie sa te joci jocuri de pe stick sau hddintern/extern. Pret de la 180 la 350 in functie de model.

Riscurile modarii: nu mai poti accesa multiplayer-ul deloc pe unele modari. Teoretic si cu si fara modare rezista tot cam atat. Citeste si aici: essentialroit.blogspot.ro/2013/11/ps3-sau-xbox-360.html

| alexR0 a răspuns (pentru sltlp):

Multam de raspuns. Mai am o intrebare; la ps3 din cate am vazut pe net se face cu un cip special, dar am mai vazut ca se poate face si software, acasa cu un stick... imi poti spune care este diferenta intre cele doua?

| sltlp a răspuns (pentru alexR0):

Software, da, daca erai prin 2010... Acel stick special, idem, daca erai prin 2010... Insa sunt nule pentru consolele care se fabrica astazi acele metode.