| RaduRaRadu a întrebat:

Care-i diferenta dintre Intel Core i3/i5/i7 si Intel Pentium/Celeron Dual-Core? Care-i mai bun?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Care e mai bun, depinde la ce il folosesti. i7 se preteaza mai bine la aplicatii/programe deoarece are 4 core-uri si executa task-urile destul de repede, pentru jocuri, nu iti trebuie mai mult de i5, eventual din generatia a 3-a, doarece acestea sunt capabile sa lucreze cu RAM de 1600mhz. Intel celeron-urile fac parte din gama asa numita 'entry-level', adica undeva pe la baza, nu sunt procesoare super-performante astfel incat sa ruleze jocuri/aplicatii in conditii bune/foate bune, dar iti faci treaba cu ele in conditii decente. Intel Pentium cam tot pe acolo se afla, dar sunt ceva mai bune decat Celeron-urile ( dupa parerea mea ), dar acum depinde de model. Cat despre i3, se afla undeva intre i5 si Pentium.
Concluzie, daca vrei aplicatii complexe, programe cu cerinte mari sau multi-tasking, atunci iti trebuie un i7, fiind foarte rapid. pentru jocuri, un i5 3rd generation, mai mult decat suficient.

1 răspuns:
| GabrielCIG a răspuns:

Cel mai bun e i5-2500k(cu overclocking), apoi i7, i3, celeron dual-core...