| 22091998 a întrebat:

Care-i treaba cu calculatoarele pe 32 de biti si cele si cele de 64 de biti?
Daca un joc este pe 64 de biti merge pe un calculator de 32 de biti?
Daca nu trebuie sa reinstalez windows-ul?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| StiLLz a răspuns:

Uite cum sta treaba:
Tipul windows-ului se stabileste in functie de memoria RAM pe care o are calculatorul tau. Daca ai mai putin de 4 Gb RAM se recomanda windows pe 32 de biti iar daca ai mai mult de 4 (inclusiv) windows pe 64 de biti.

Un joc pe 64 de biti nu o sa ruleze pe un windows de 32 biti, deoarece acesta necesita resurse pe care calculatorul tau nu le are. Degeaba ai reinstala windows-ul. Windows-ul pe 64 de biti are de asemenea nevoie de resurse mai multe. Informeza-te cu privire la memoria RAM pe care o ai si apoi ia o decizie in legatura cu schimbarea windows-ului. Eventual imi poti spune jocul pe care vrei sa-l joci si specificatiile calculatorului tau si voi reveni cu un raspuns. O zi buna!

1 răspuns:
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Arhitectura este diferita intre x86 (32 bits) si x64 (64 bits).

X64 iti ofera latimea de banda mai mare si posibilitatea de alocare a unei cantitati mult mai mari de RAM (peste 4GB)

Programele pe 32 bits pot fi rulate pe 64 (exista backwards compatibility), insa este posibil ca sa mearga mai greu.

Majoritatea procesoarelor/procesoarelor grafice merg mult mai bine pe x64.

Insa trebui mentionat ca ceva pe 64 bits nu o sa mearga pe 32 bits.

In cazul tau trebuie sa intalezi un windows x64.