| ovidasmihai a întrebat:

Care imprimanta este mai buna cu jet sau laser? Care este mai costisitoare cu incarcarea?

8 răspunsuri:
| BloodyLips a răspuns:

Imprimantele laser oferă o calitate superioară în cazul documentelor tex. În schimb, în cazul fotografiilor vei obţine rezultate semnificativ mai bune cu o imprimantă cu jet de cerneală, mai ales dacă optezi pentru o imprimantă special construită în acest scop.
In general o imprimantă laser are o viteza de printare mai mare decat cea cu jet.
Cele cu jet sunt mai ieftine decât cele laser, însă este foarte important să analizezi şi costul cartuşelor. Chiar dacă sunt mai scumpe, cartuşele laser sunt capabile să printeze până la 2.000 de pagini, comparativ cu cele numai 100-200 de pagini ale unei imprimante cu jet.

| ovidasmihai explică (pentru BloodyLips):

Multumesc mult.

| ovidasmihai explică (pentru BloodyLips):

La cele laser pot incarca singur acasa ca la cele cu jet?

| relian a răspuns:

Imprimantele laser is cele mai bune dar is si cele mai scumpe atita ca cost ci si ca cartuse.Depinde la ce folosesti o imprimanta si cit de des. Daca e pentru uz personal atunci ia una cu jet, alea cu laser is pentru lucru toata ziua, pentru office chestii de genu asta.

| BloodyLips a răspuns (pentru ovidasmihai):

ĂĂĂ, nu stiu

| frunzarescu a răspuns:

Imprimanta laser este cea mai buna din toate punctele de vedere, exceptand pretul.
Incarcarea cartuselor pretul la cele cu laser este doar cu putin mai mare decat cele jet.
Cele cu jet sunt predispuse la defect mai des, iar problema cea mai dease este uscarea capetelor de imprimare.
Mare grija la cartusul toner la cele cu laser, la unele modele trebuie sa cumperi si chip-ul tonerului (e mica placuta electronica ce transmite imprimantei ca sa montat un toner nou original sau nu).

Ca multifunctionala (scaner-imprimanta) laser iti recomand acest model http://bit.ly/2kqtc2e Incarcarea la toner costa aprox 60 lei si nu trebuie sa schimbi chip-ul.
Este foarte buna, am un model identic si sunt foarte multumit.
Am avut un Samsung si am fost tare dezamagit, reparata de doua ori, ca in final dupa 4 ani a cedat complet.

| ovidasmihai explică (pentru frunzarescu):

Frunzarescu la imprimanta ta se scanarea este de calitate?
Poti incarca singur acasa toner-ul sau il duci la un centru de incarcare?

| frunzarescu a răspuns (pentru ovidasmihai):

Scanarea este de calitate, iti dai seama Canon, expert foto.
La toner nu ma complic sa-l incarc acasa, ma costa 60 lei la service.