| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferențele dintre bateriile alcaline și cele obișnuite?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este diferenta in constructia chimica.
Bateriile normale, daca nu sunt folosite timp indelungat, au tendinta sa se perforeze si electrolitul din ele sa curga in aparatul in care se afla, distrugandu-l.

Bateriile alcaline au alta compozitie chimica si sunt foarte durabile (tin chiar si multi ani fara probleme). Problema lor este ca pot da curent mai mic decat cele "normale". Din acest motiv, bateriile alcaline se folosesc in aparate cu consum mic de curent: telecomenzi, ceasuri de perete etc., unde curentul mediu consumat este sub 5-10mA. Cu cat curenul este mai mic, cu atat bateriava avea viata mai lunga.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alcalina rezista mai mult, poate sa fie si o minciuna pentru a plati mai multi bani pentru acelasi tip de baterie care are alta reclama pe ea

| JicaContra a răspuns:

Toate sunt acum pe o tehnologie cat de cat
alkalinele au fost primele care au avut tehnologie care tinea foarte mult curentul in ele
insa in orice caz pe vremea aia erau niste baterii care tineau FOARTE putin, de gen alea chinezesti 777

| Mosotti a răspuns:

Alea alcaline tin mai mult.