| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt stereotipurile calculatoarelor de la Macintosh? Adica ce stiti despre ele, ce aveti spus despre ele.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Ce ar fi de spus? Is calculatoare, is Mac de la Apple, asa se numeau initial, atunci la inceputuri aceste calculatoare.Erau ceva mai scumpe decat ce erau pe piata, cam la fel sta situatia si acum. Apple face configuratia cat si softul, au softul lor, de regula is mai de calitate ca orice alt calculator de pe piata de aici si pretu mai mare.
Eu am folosit f mult calc ce foloseau wind.toata lumea inebunita dupa aceste calculatoare cu wind. Aplle aveau doar oamenii care vedeau si altfel lucrurile laughing adica daca vezi turma hai si noi acolo ca vorba aia daca ai pasc acolo pstem si noi la fel laughing. Macurile functionau mai bine, erau mai sigure, ca de altfel si acum, ei au fost de fapt primii care au introdus iconitele astea nu aia de la Microsoft, Microsoft cred, nu-s sigur dar ei au copiat pe Apple cu iconitele.Treburile au mers in favaoarea Microsoft ca vanzari ma refer ca aia au avut conectii mai bune,relatii etc,cei care aruncau pe piata jocuri, si alte programe erau in legatura cu Microsoft, ca urmare Apple a mers asa usor la pas dar nu s-au lasat au continuat si in final au reusit, iiau batut pe toti de la mare la mic la orice capitol laughing au bani ce nau ce face cu ei cum, deci ca sa vezi ce inseamna calitatea si perseverenta, nu sau dat batuti deloc.Au intrat cu telefoane pe iata acu 10 ani si ia batut pe toti, pe toti cei mari cu vechime in fabricarea de telefoane laughing or sa intre si cu masini, nu stiu cand dar o vor face si sigur va lasa oamenii cu gura cascata.Ei se bazeaza pe calitate nu pe cantitate.Conteaza sa aduni bani putini dar in timp, asa supravietuesti si intr-un final ajungi in varf laughing asa au facut cei de la Apple.E si normal intr-opiata dominata de cantitate nu ai alta optiune, ori aduci calitate ori nu te mai bagi.Dar nu sa faci cum fa romanii, eu vreau acum milioane, miliarde laughing eu acum vreau ca azi vreau sa traiesc. Apple si de fapt americanii gandesc pe sute de ani in fata, nu le pasa daca ei nu or sa apuce.Nu stiu de ce dar asa fac.Chiar daca ei o vor duce asa mai subire nu conteaza, vor sa finalizeze cumva acel ceva, ca e maine ca este peste o suta de ani ei asa vor. Poate pentru noi pare ciudat, dar nu si pentru ei, de aia sunt acolo sus.