| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre stereotipurile de gen?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei... dar nu ai cum sa le scoti din cap asta happy
Pur si simplu nu poti, in primul rand ca nu ti-ar da dreptate, iar in al doilea rand ca... ar considera ca daca renunta la aceasta parere a lor, ar renunta la ei. Motiv pentru care nu o fac.

Insa aceasta este si cheia spre o lume mai buna, in care toata lumea se intelege. Renuntarea la acele perceptii si acceptarea ca exista o infinifate, la fel de corecte, ca doar sunt niste ganduri.
De altfel nici nu se pune problema de corect sau gresit, ci doar o singura cale.

Cu placere! Ma bucur si eu ca ai incercat sa faci asta. Doar sa nu te consumi incercand, pentru ca nu se prea poate.

Totusi, dupa anumite studii, am inteles ca lumea este in directia buna, in ceea ce priveste acest "open mind".

Numai bine! ^_^

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De gen? Mai urma sa scrii ceva dupa? big grin

In orice caz, mi-am spus parerra la cealalta intrebare a ta.

Zi frumoasa sa ai! ^_^

| DoarBogdan a răspuns (pentru OFQuestions):

Aaa, da. Acestea nu imi par chiar asa de grave, ca celelalte, mai ales acum cand... lumea discrimineaza in pare parte si dupa gen, din pacate.

Nu este ok oricum, toata lumea este egala, ar trebuie sa functioneze dupa aceleasi principii.
Ca un barbat se considera altfel, ca o femeie se considera altfel... irelevant, fiecare gandeste cum vrea. Insa in mod normal, ar trebui sa stie si sa NU excluda, faptul ca acestea sunt doar pareri, existand o infinitate de posibilitati, in ceea ce priveste mintea.

Dar nu o sa judec o persoana in functie de aceste stereotipuri.

| OFQuestions a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am intrebat ieri pe TPU: "Cine conduce mai bine (masina), femeia sau barbatul?"

Raspunsurile pe care le-am primit mi-au confirmat faptul ca inca exista stereotipul asta fara sens legat de femeile la volan. Stereotip pe care l-au luat in brate majoritatea celor care mi-au raspuns. Mi-am irosit timpul aiurea cu ei incercand sa le scot stereotipul asta din cap. Am vrut doar sa fac un bine... dar stii vorba aia. "Facerea de bine este f*tere de mama".

Oricum, multumesc pentru raspunsuri. Ma bucur ca mai exista si persoane open minded pe aici. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru OFQuestions):

Hei... dar nu ai cum sa le scoti din cap asta happy
Pur si simplu nu poti, in primul rand ca nu ti-ar da dreptate, iar in al doilea rand ca... ar considera ca daca renunta la aceasta parere a lor, ar renunta la ei. Motiv pentru care nu o fac.

Insa aceasta este si cheia spre o lume mai buna, in care toata lumea se intelege. Renuntarea la acele perceptii si acceptarea ca exista o infinifate, la fel de corecte, ca doar sunt niste ganduri.
De altfel nici nu se pune problema de corect sau gresit, ci doar o singura cale.

Cu placere! Ma bucur si eu ca ai incercat sa faci asta. Doar sa nu te consumi incercand, pentru ca nu se prea poate.

Totusi, dupa anumite studii, am inteles ca lumea este in directia buna, in ceea ce priveste acest "open mind".

Numai bine! ^_^

| Legion7X a răspuns:

Ce părere să am, normal că sunt chestii opuse, tu vrei sa pui femeia în caracteristici egale cu bărbatul sau esti fan unui stil mai feminim in natura acțiunilor? Sunt si situatii când barbatul devine femeie, sau femeia de devine bărbat însă, la cârmuire tot un bărbat stă întodeauna.

| OFQuestions a răspuns (pentru Legion7X):

Sunt doar um om caruia nu ii plac stereotipurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu putem nega faptul ca uneori sunt adevarate, pentru anumite persoane, pana la urma de aceea au aparut. Tot așa, nu trebuie sa ne bazam pe ele si sa le atribuim din oficiu oricui.

| al0o0o0 a răspuns:

Un subiect mult prea sensibil si mult prea complex de dezbatut pe TPU laughing
just my opinion