| Stelian2015 a întrebat:

Cat consuma un bec clasic de 40 W daca e aprins continuu timp de 1h?
Cat consuma un bec economic daca e aprins continuu timp de 1h?

Dau funda si voturi

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Consuma atâtia W cat scrie pe el

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

40 de wați = 0, 040 kw.
0, O40*1 Oră = 0.040 kwh.

Bula
| Bula a răspuns:

Consumul este Watt x ora (Wh), masurat (de contorul electric) in KiloWatt ora (KWh).

| doctorandus a răspuns:

In W/h se masoara rata puterii.

| doctorandus a răspuns:

1 W/h=11.75 cai putere/an.

| Floridori a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu de ce mi s-au sters raspunsurile.Formulele corecte le stim cu totii insa lumea tinde sa inmulteasca minutele dintr-o ora cu W indicati de ambalajul becului atunci cand au acel "ori" in ecuatie.
Dar ceea ce voiam sa zic este ca becul va consuma exact atat cat este indicat pe ambalaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru becul clasic raspunsul este chiar intrebarea.
Pentru un bec economic nu ai spus de cati wati sa fie, nu putem sa ghicim.

| darrio2007 a răspuns:

Daca becul are 40 W cat crezi ca este consumul? Consumul intotdeauna se raporteaza la oră. Deci 40 W la ora. Si becul economic consuma niste wati. Daca nu ai zis cati wati are, nu te pot lamuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Catrice):

W sunt putere, aceea se consumă pe secundă. Puterea * timpul rezultă energia consumată.

| halogen001 a răspuns:

Energia E = P*t, unde P = puterea exprimata in W, iar t = timpul exprimat in ore, minute, secunde. Energia consumata se masoara in KWh ( 1KW * 1h). Un bec consuma intr-o ora energia E = P*t = 40W*1h = 40Wh. Daca vreau in KWh, fie folosesc relatia 1KWh = 1000Wh si impart 40Wh la 1000 ca sa aflu energia consumata in KWh si obtin E = 0, 04KWh, fie pun puterea becului in KW in formula de calcul a energiei E = P*t = 0, 04KW * 1h = 0, 04KWh si obtin direct energia consumata in KWh.

| Digikey a răspuns:

Fizica de clasa a 8-a, energia electrica.
Nu-ti face griji, Dancila nu stia aria cercului si a ajuns ministru.

| George_Mageanu_1982 a răspuns:

40w/1000=0.04kw/h