| anonim_4396 a întrebat:

Cat de greu e Linux Mint de instalat? Cum fac sa-l instalez de pe stick? Am luat Windows 10 si e dezastru, cu W7 aveam ceva probleme

34 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

10 si 7 sunt sisteme de operare bune.
ca sa nu spun ca sunt mult mai usor de folosit.
daca nu ai mai avut Linux te sfatuiesc sa ramai cu unul din cele doua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

W7 imi facea probleme si n-aveam niste drivere pentru el
W10 e dezastru, arata ca naiba si nu-mi place cum e facut, corcitura intre Windows 8 si Windows 7

| ywar a răspuns:

Win 10 e o porcarie pentru ca nimeni absolut nimeni nu mai investeste in testare. Cand vine vorba de testare clientul e prostovanul care pe banii lui testeaza nelimitat. Win 10 va mai avea mult si bine, cale multa si batuta pana va fi un sistem de operare functional pentru un utilizator mediu. Win 7 este un sistem de operare matur care este stabil si daca nu faci lucruri extraordinare este cel mai bun.
Ai mentionat Linux.
Cum as face eu? As lasa o partitie de win 7 cu sistemul de operare cu update la zi iar pe cealalta mi-as pune linux. In concluzie dual boot. Acum sigur ca vine intrebarea ce linux. Eu ti-as recomanda un linux mai usor de rulat si mai putin plin de bug-uri. Eu merg pe mana lui kubuntu, desi cu ultimul update a cam dat in strachini. Cum il instalezi? Iti faci cu Rufus un stick bootabil si il rulezi. Grija mare sa lasi swap. Sper ca te-am ajutat.

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e posibil ca pc/laptop sa fie dintr-o generatie anterioara si configuratia sa nu fie suficienta pentru un 7.
totusi, sa nu gasesti drivere la un so ca w7 ma mira.
Linux intr-adevar se misca rapid pe un pc cu o configuratie destul de slaba dar asa cum ti-am spus... o sa treci la ceva nou si o sa iti scoata peri albi pana o sa-i dai de cap.
daca te razgandesti si vrei sa ramai la 7 sau 10 te ajut cu placere si o sa vezi ca sunt drivere.
bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Mersi! Chiar cautam ceva gen Rufus
Imi place varianta MInt, aduce a Windows

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Laptopul meu e aparut in 2014, driverele le-am cautat pe net, am mai gasit ce imi trebuia
Pe laptopul meu vechi din 2008 macar isi gasea driverele singur
Deja imi scoate peri albi Windows 10

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu folosesti un sistem de operare pentru cum arata? In cazul asta, te compatimesc. In alta ordine de idei, Mint arata frumos si e simplu de instalat/utilizat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pentru cum arata, W7 imi facea si niste probleme cu bara aia de jos, ramanea acolo si cand deschideam un video, si W10 e o pocnitoare
Poate in curand o sa revin la W7 care e preferatul meu de ani

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ca ai un w10 instalat.
e ok.
nu il formata.
peste o ora si jumatate aproximativ voi ajunge acasa si daca vrei te ajut. o sa vezi ca o sa iti mearga bine. pe un laptop din 2014 e imposibil sa nu mearga fluid. exceptie faptul ca e un laptop ce nu indeplineste criteriile pentru a juca in ideea ca il folosesti pentru gaming. laptopurile nu sunt facute pentru gaming, desi fabricantii vor sa ne mentalizeze cu asta. daca esti dispus, asa cum am spus, instaleaza team in laptop si cand ajung iti scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Instalez Linux Mint, oricum de mult ma bate gandul asta

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. bafta.

| danutzu96 a răspuns:

Se instaleaza foarte foarte usor. Mai usor ca windows chiar. Daca ai probleme trimite-mi in privat si te ajut cu placere. Buna alegere!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"bara aia de jos" nu e musai sa ai nevoie de ea. Iei frumos si pui un Total Commander, in tool bar iti poti pune tot ce vrei tu la scurtaturi, si cu asta basta. Eu nu folosesc meniul de start cu lunile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Este mai usor si mai rapid ca Windowsul. Vine cu programele strict necesare, instalate gata. Dupa ce o sa-l instalezi si-i prinzi smecheria o sa te indragostesti de el. Atata doar (cred ca esti tanar) ca nu prea gaseati jocuri pentru el. Poti instala Wine si sa rulezi jocuri din Windows. Daca vrei sa te ajut da-mi mesaj pe PM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu-mi trebuie. Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Poate imi trebuie mie laughing)
Folosesc putin Linux mint pe stick sa vad cum e
Deja vad despre ce dragoste vorbeai

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am vorbit cu tine ci cu individul care mi-a trimis un link. Tie-ti place daca cineva iti trimite ceva ce nu te intereseaza? Nici nu inteleg rostul de a raspunde cuiva care n-a pus intrebarea. Doar de dragul punctelor? Trebuia sa ti-l trimita tie link-ul nu mie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Probabil ca a vrut sa te contrazica, ca ai spus ca nu sunt jocuri pe Linux

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta, da! Stiam de Steam dar nu mi-am adus aminte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Sa-ti fie de bine, dar fix tie ti l-am trimis. Ai facut o afirmatie usor eronata, asa ca pentru tine era raspunsul, nu pentru initiatorul discutiei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-ai inteles! Nu-ti cerusem nimic. Raspunde doar cand esti intrebat: https://mariusbota.wordpress.com/......-intrebat/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Cum ziceam, erai eronat. Sau campionii zilei pot sa raspunda in dodii fara sa fie atentionati. In cazul asta, scuzele mele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iti spui parerea ta si cel ce a pus intrebarea judeca. Sau n-ai incredere ca judeca?

| WxRo a răspuns (pentru ramon2473):

Te rog sa-mi zici ce program esential nu il poti instala cu metoda next next next? Codul de instalare a programului? doamne! o faci sa sune ca si cum este o mare inginerie! e un amarat de sudo apt-get install ....gasesti mii de tutoriale despre orice program pe care vrei sa-l instalezi.
Stii din ce cauza e greu pentru tine linuxul? ca iti place windows 10! dar macar nu mai abera cu gratie despre cat de greu este sa instalezi un program in linux.

Răspuns utilizator avertizat
| WxRo a răspuns (pentru ramon2473):

Fix pe asta sa bazeaza si Microsoft.Pe useri ca tine. Care nu sunt in stare sa puna mana sa invete 3 comenzi amarate si apoi scriu pe te miri unde ca ce bun este windows-ul.Ai rabdare, invata, si o sa ramai mirat de stabilitatea linuxului. Nu trage niste concluzii pripite. Si eu folosesc windows 7 pentru jocuri si in paralel am si ubuntu, insa nu trebuie sa fii inchistat in ideile tale. Daca sunt 10 oameni care iti zic ca windows 10 este prost ...cauta...uita-te pe Youtube si o sa vezi ca nu zice lumea de pomana ca este prost.
Cei care folosesc windows strict pentru a se juca, da, este mai bine sa ramana la windows. Insa si aici e discutie lunga, de ce windows 10 si de ce nu windows 7? De fiecare data cand Microsoft a scos un windows nou.a fost nevoie de cativa ani ca el sa se maturizeze. Daca iti aduci aminte un pic din trecut xp-ul pana la sp3 era destul de instabil. Asa este acum si cu windows 10, este mult prea proaspat pentru a fii un sistem de operare matur.

Răspuns utilizator avertizat