| Generalgrevious a întrebat:

Buna, zilele astea am instalat Linux Mint pe laptopul meu si acum vreau sa instalez inapoi Windows 10 pentru ca pe Linux Mint nu pot instala unele programe pe care aveam pe Windows 10 si acum am descarcat instrumentul de instalare a windows-ului, dar problema cand vreau sa deschid instrumentul nu se intampla nimic. Aveti idee cum pot rezolva aceasta mica problema?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a reinstala Windows, trebuie sa prepari un stick USB bootabil, dar care o poti face doar pe un alt sistem, cu Windows instalat (se poate face si sub Linux, dar tu n-ai inca cunostintele si experienta necesara).

| RxTx a răspuns:

Instalezi Ubuntu că mint este o minciună
O jucărie un chici incompet

Formatezi hdd-ul ștergi toate partițiile și instalezi Ubuntu

Apoi în Ubuntu instalezi mașină virtuală
Iar in mașină virtuală instalezi Windows

Dar vezi că în Ubuntu daca instalezi wine
Poți porni și executabile aplicații fabricate pentru Microsoft Windows.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce programe iti lipsesc? Ai incercat sa gasesti alternative? Nu de alta, dar ca utilizator de ambele... daca nu joci (majoritatea, dar nu chiar toate) jocuri si nu ai de utilizat vreun soft profesional disponibil doar pe Windows si fara alternative din diverse motive, Mint e brici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Agartha asta, bubuie de desteptaciune, nu alta. Mint e minciuna ca e bazat pe Ubuntu. Atunci Ubuntu care e la rindul lui bazat pe Debian, ce e?

| Brizbriz a răspuns:

Evident ca nu se deschide, e program de windows, SI facut de Microsoft, deci pe Linux trebuie emulator, masina virtuala, etc.

ai 2 solutii
1. te duci la un prieten cu windows si faci stick-ul
2. instalezi virtual box, cu extensii, ii pui usb, instalezi windows in el si acolo faci stick-ul

| Brizbriz a răspuns:

"acum 24 minute | Agartha a răspuns:
Instalezi Ubuntu că mint este o minciună"

iar ubuntu e o tampenie, are lag de interfata si in ziua de azi

| flixbuster a răspuns:

Diferenta dintre Linux si Windows e cam la fel cu cea dintre Android si iOS - nu poti rula (nativ) programe facute pentru unul pe celalalt. Asta implicit - nu intram in fineturi IT ca emulatoare, masini virtuale si alte lucruri avansate.

Ce iti trebuie acum tie este sa iti faci stick USB pe un (alt) calculator care deja are Windows 10.

| RaduRobertRO a răspuns:

Sterge Linux, inainte fa kit windows 10 si gata. Sters inseamna formatat HDD.