| hUnTERRRRRR a întrebat:

Cat timp poate tine un procesor in gaming? Sa fie in stare buna de performanta.
De exemplu un i5 cam cati ani ar sta in stare buna?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de cat de mult il folosesti, calitatea lui etc
greu de spus in cati ani, personal eu o data la 2, 3 ani cumpar ceva nou

| LPCTSTR a răspuns:

Eu am un i3 330M (laptop) de 7 ani si inca functioneaza.
Acum depinde si de model, cat si cum il folosesti si scopul principal al sau.
Eu mai mult ma joc desi laptopul este facut pentru office.

| NLS a răspuns:

Eu am i7 2600k din decembrie 2011.
Si abia acum ma gandesc sa ii fac OC, pentru ca la jocurile actuale incepe sa se simta varsta.
Cam 5 ani duce un procesor ca asta,
si 2-3 ani unul mai slab (fara HT, frecventa mai mica, + o racire proasta).
Exista si jocuri unde conteaza mult procesorul (in majoritatea conteaza mai mult placa video). Acolo o sa simti ca "imbatraneste" dupa 2 ani.

i5 8600K 6x 3. 60GHz So. 1151

i5 7400T 4x 2. 40GHz So. 1151

Uite 2 procesoare i5 din ultima generatie. (sa nu mai punem cazul cand luam un i5 de performanta medie din 2011... )
Ti se pare ca vor tine jocurile la fel? Cu al doilea vei avea peste un an, in functie de joc, lag dublu fata de primul, si peste 3 ani, o sa vezi doar slideshow-uri in loc de fluiditate.

Chiar si la jocurile care trag mai mult din placa video o sa observi diferente, pentru ca punand o placa video puternica (sa tina jocurile) vei avea parte de bottleneck mai accentuat cu procesorul mai slab.

| Anchelor a răspuns:

Un i5 nu mai duce mult jocurile, in special jocurile foarte nou aparute. Dar cu o placa video foarte bune va mai duce cam 5 ani. ma rog nu asta voiai sa afli... Un procesor tine foarte mult daca stii ce sa-i faci. Daca vrei sa tina foarte mult iti recomand sa-ti restartezi sistemul (reinstalezi sistemul de operare.) Si sa-l cureti des. Depinde si ce Windows ai, deoarece un win. 10 cere mult mai mult decat de la un win. 7 sau win. XP laughing funda?

| sierra1 a răspuns:

Componentele gen vlsi, microprocesoare etc. au ca "normă", câteva sute de mii de ore de funcționare. Îți ajung? Fă un calcul în ani și vezi dacă te satisface