| hUnTERRRRRR a întrebat:

Cam cat timp poate functiona un procesor? Ma refer la cati ani o sa tina.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am un procesor de prin 2012. Stiu un prieten care are Pentium 3 de peste 15-16 ani.In mod normal daca are racire buna si daca nu sunt socuri electrice poate merge si peste 50 de ani.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de procesor, placa de baza, utilizare etc. Minim 5 teoreric. Oractic eu am o unitate din 2004 care inca merge.

| Lioana a răspuns:

Poate sa țină mult și bine dacă îl folosești moderat și închizi PC-ul cu shutdown după fiecare utilizare.

| JackR a răspuns:

Am la birou un Hewlett Packard, cu procesor 386 DX, fabricat in 1986, care functioneaza perfect. Il pastram ca sa jucam Donkey Kong!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate duce si 30 de ani.

| Arthiom a răspuns:

Depinde de procesor, cum e construit, cum il folosesti. Eu am avut un pc foarte vechi pe care il tineam mai mult de teste, cu un Intel pentium nu mai stiu cat, are minim 8 ani, care a functionat pana acum cateva luni cand i-a murit placa de baza.

| Justusee34 a răspuns:

Daca te ref la un procesor de PC poate sa iti tina multi ani daca il intreti adica ( schimbi pasta, cureti de praf pentru a avea o ventilatie buna ) acum daca te tine 1 saptamana e vina producatorilor dar in general sunt slabe sanse sa se intample asta. La procesoarele de laptop e in mare parte la fel dar Procesoarele de Pc sunt mai rezistente. In mare parte nu cred ca o sa foloseti acelasi procesor 100 ani doar daca ai procesor quantum laughing).