| Sonia822 a întrebat:

Cati bani consuma un calculator care sta aprins 8-10 ore pe zi? (fac o oferta, imi trebuie pe zi, pentru a inmulti cu nr zile si a calcula curentul).

11 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Între 60 și 300 w per oră. Depinde mult de componente și de ce este pus sa facă...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Poate trece lejer de 300, iar legat de 60... cu o sursa buna si doar cit sa te holbezi la FB, maxim 40. https://outervision.com/power-supply-calculator

| Sonia822 explică:

Vreau in lei laughing

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Sonia822):

Converteste si tu curentul in lei.

| Osneros a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Si sa faca toata treaba singura? laughing

| Algo098 a răspuns:

Calculatorul meu vechi pus sa ruleze un clip pe Youtube consuma 70W. (daca nu face nimic, consuma 45W)
70Wx10h = 0, 7kWh/zi
0, 7kWh x 0, 8lei/KWh = 0, 56 lei/zi/calculator
Pe an 0, 56lei x 365= 204, 4 lei

Laptopul consuma de la priza intre 25-45W in functie de gradul de utilizare a procesorului. Daca iau 10h/zi rezulta maxim 45Wx10h=0,45KWh
0, 45KWh x 0, 8lei/KWh = 0, 36lei /zi/laptop
Sunt calculatoare care consuma si mai mult, altele mai putin.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Am uitat sa pun monitorul 10W x10h = 0, 1KWh /zi
0, 1KWh x 0, 8lei/KWh = 0, 08lei/zi/monitor
Sunt si monitoare care consuma 40W si atunci vor fi 0, 32lei/zi/monitor

| YuliaNNN a răspuns:

Am ultimul jaf de calculator si tot consumul in casa nu merge mai mult de 130 lei/ luna - stau singur.

| PainTech a răspuns (pentru Sonia822):

Daca vrei in lei spune-ne si cat costa kw-ul la tine...

| NLS a răspuns:

Pana nu faci rost sau cumperi un aparat din asta (si nu orice, ci ceva "bun")
https://www.emag.ro/aparat-masura-consum-energie-45731/pd/D0W4G9BBM/

nu poti sti exact cat consuma sistemul la care te referi.

Eu tocmai mi-am cumparat 2 miniPC-uri cu procesor J5005 (un Intel NUC si un Gigabyte Brix), pentru uz general (navigat, YouTube, ofice) tocmai pentru consumul redus (10W in idle, 18W consum mediu), si ~zero zgomot.

Sistemul meu principal consuma ~30W in idle (e un i7 2600K), ~80-100W daca am cateva programe deschise si ma uit la un clip pe YouTube (conteaza si la ce fel de continut te uiti, consumul pentru rezolutie 2160 nu e identic cu 1080p) sau un maxim de 350W cand ma joc. (Asta pentru ca nu am placa GeForce, ci Quadro. Daca ar fi fost un GeForce puternic, consumul ar fi ajuns la 500W sau mai mult.
Concluzie, conteaza ce placa video ai, si ce operatii face PC-ul.).
***********************************************
Mai poti aproxima, introducand pe site-ul de mai jos componentele calculatorului, durata de utilizare pe zi, etc

https://outervision.com/power-supply-calculator

Sistemul meu, folosit 8 ore pe zi pentru jocuri, ar consuma conform acestui site maxim 420W pe ora.
https://outervision.com/b/pWzhsp

| Sonia822 explică (pentru PainTech):

Despre asta e vorba de fapt, nu stiu cat e kw-ul. Un cost mediu care o fi, banuiesc ca nu sunt mari diferenta intre furnizori