| SakuraHaruno4348 a întrebat:

Daca mi-am dat demisia si am 20 zile de concediu ce nu mi le-am luat, cati bani trebuie sa-mi dea pe ele. Cum se face calculul?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Uide in Codul Muncii spune asa:
Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
http://www.calculatoare-salarizare.ro/concediu-de-odihna.php
Uite aici si un calculator si tu stii ce bani iei. Evident daca ai contract individual de munca, platesti si asigurare, pensie si impozit pe venit care ajunge la un cumul de 45%. Dar poti calcula brutul.