| D3I3 a întrebat:

Câți pixeli are 2000 kb?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Presupun ca e vorba de KB care e de 8 ori mai mare decat Kb.
O poza poate fi intr-un anumit format, comprimat sau nu.

De exemplu, o poza necomprimata de 900x800=720000 pixeli ocupa 2. 06MB.
Daca poza e comprimata, in functie si de continutul ei, poate fi mult mai mare.
Exemplu: o imagine de 10000x10000=100MPixeli care nu contine nimic in ea, deci alba, comprimata in format PNG ocupa doar 24KB.
Daca imaginea ar contine ceva, dimensiunea fisierului ar fi mai mare.

O imagine obisnuita comprimata in format jpg, cu un anumit continut si un anumit grad de comprimare, poate avea in jur de 2MB la o dimensiune de 8-12MP. Totul depinde de comprimare si de continutul imaginii. Cu cat imaginea e mai incarcata, mai complexa, comprimarea la dimensiuni mai mici ale fisierului nu mai e posibila si acelasi mumar de pixeli vor genera un fisier mai mare, cu mai multi KB.

3 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

E ca și cum ai întreba câte kilograme are 100 de metri.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

2000 kb au exact atatia pixeli pe cati litri are un milimetru.

| D3I3 explică (pentru LinxCont):

Multumesc pentru ajutor, fiind noaptea m-am incurcat printre termeni.