| nukeyly a întrebat:

Ce configuratie Desktop PC trebuie sa mearga tot rapid pe net xeon i3 i5 si cati rami?
Ceva quad ma gandesc, ca un 2 core nu cred ca e ok

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca te intereseaza doar internet fara jocuri si sa iesi si ieftin. Ai ryzen 3 + 8gb + ssd sau i3 + 8gb ram + ssd. Neaparat SSD daca vrei sa mearga repede.

| Intruder19 a răspuns (pentru nukeyly):

I3 ultima versiune.

Totusi eu iti recomand asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4184522/

Eventual mai adaugi un Hard Disk (depasea bugetul si nu am adaugat).

O sa iti mearga si cateva joculete cu integrata din ryzen 3 daca doresti.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4184522/

Dar o sa ai nevoie sa faci un update de BIOS la ultima versiune pentru placa de baza ca sa mearga procesorul.

| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai tu? Sh sau nou nout?

Bula
| Bula a răspuns:

Cu procesor Intel Dual Core Due si o placa de retea de 10/100/1000 Mbps se poate comunica lejer prin internet cu viteza de 4-500 Mbps (sau chiar peste), DACA reteaua si partenerii de internet suporta aceste viteze.

Problema, de obicei, nu este la procesor, ci la capacitatea placii de retea si a sistemului de operare de a prelucra rapid semnalele de retea.
Teoretic, o placa de retea de 10/100/1000 Mbps poate face transferul datelor aproape pana la viteza nominala. Iar un sistem de operare rapid (Win XP, W7, Linux) care nu incarca resursele calculatorului, poate procesa lejer la acele viteze prin placa de retea.

| aditimus a răspuns:

I5 sau i7 quad core cu ddr 4 minim 16 gb