| balu a întrebat:

Ce rol ale pasta termoconductoare aplicate pe placa video si procesor?

10 răspunsuri:
| sereje a răspuns:

Protejeaza impotriva cariilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Eunyce a răspuns:

Pasta termoconductoare se aplica pentru a nu se incalzi componentele specificatehappy

Cu placere.

| Minks a răspuns:

Realizeaza schimbul termic dintre procesor si radiator. Cu alte cuvinte transfera caldura la radiator de unde e disipata.

| CM7YRE a răspuns:

Daca-i zice " termoconductoare"? tu ce crezi? laughing

neluL
| neluL a răspuns:

Pentru transferul caldurii produsa de procesor (sau alte componente "fierbinti") la radiatorul sistemului de racire se foloseste un material termoconductor care are rolul de a imbunatati transferul termic prin umplerea golurilor dintre componenta si radiator si aceasta este pasta termoconductoare sau pasta termica (sau thermal paste, thermal grease, heat paste).

| balu explică:

CM7YRE eu intreb nu tuhappy, mai bine nu posta raspunsu daca e asa inspirat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La placile video din generatia noua nu se mai foloseste pasta lichida, se foloseste adeziv permanent pe baza de argint.Este tot un fel de pasta termoconductoare, dar are rolul imbunatatii transferul termic incastrand astfel cele doua componente definitiv. Aveti grija, in caz ca va mananca in "radiator" si vreti sa-l dati jos, mai bine renuntati, s-ar putea sa aveti o bucata radiator cu chip grafic pe el, ceea ce e foarte cool yaaa tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Gabi87_2917):

E chiar invers: preia caldura de la componente si o transmite catre cooler.