| Yohei a întrebat:

Salut! Pasta termoconductoare arctic mx-4, e buna si pentru placa video? Am inteles de la altii ca este pasta anume pentru procesor si placa video.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este buna. Unii spun ca le creste temperatura. Ideea este ca stratul de pasta sa acopere partea metalica sa nu se vada dar sa nu fie prea groasa. Deci pelicula trebuie sa fie foarte fina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit eu. E ok, nimic special. Mi-a crescut temperatura cu 2 grade poate am pus prea mult

| Mihail2020 a răspuns:

Indiferenta ce pasta pui nu este diferinta de alta.
Exista paste premium dar in momentul de fata diferenta este prea mica 0.3~2±, in functie de cata pasta pui daca pui in cantitate mare nu-i bine daca pui in cantitate mica tot nu-i bine, la fel daca nu pui pe toata suprafata lui.

De obicei pasta termoconductoare este mai buna aceea de la producător (placa video).
Daca vrei sa o schimbi poti sa alegi orice alta pasta vrei.
Cand pui pasta vezi sa o presezi un pic si sa misti un pic colerul ca aceea pasta sa fie pe toata suprafata mai ales pe talpa de pe heatpipeuri,(daca nu este pe aceea suprafata unde se va mai raci?)

| Yohei explică (pentru Mihail2020):

E bine daca o intind ca pe untul pe paine? laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Yohei):

Nope, se pune o picatura exact in centru, apoi cand radiatorul e presat v-a intinde oriunde e nevoie
daca pui mai mult decat trebuie atunci se v-a intari pe margini, eventual peste niste circuite care apoi se vor rupe cand incerci sa o cureti, data viitoare

| Yohei explică (pentru Zuzu1991):

Am inteles, multumesc mult!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Yohei):

Cu placere