| Robert_Cristi_1993 a întrebat:

Ce rol are mai exact un amplificator pentru casti, in afara de crestere a volumului? Merita o astfel de achizitie? ...Ma refer in special la calitatea sunetului.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Mai are si rol de adapatare a impedantelor! Una e sa asculti in casti de 30 ohmi, cele mai uzuale, si alta e sa asculti in casti de 60, 75 sau 150 ohmi, casti prfesionale pe un amplificator cu drive ability 16~300Ω!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vad rostul unui amplificator pentru casti.El amplifica sunetul.Nu inseamna ca mareste si calitatea sunetului.Pentru asta conteaza castile si sistemul de pe care se reda in casti.

| KodrutZ a răspuns:

Ampliful de casti il folosesti atunci cind device-ul din care bagi sunet in casti nu e in stare sa dea suficient semnal. De obicei la casti de pe la 250 Ohm in sus. Bine, depinde si de device. Eu am Koss Porta Pro de 60 Ohm si un iPod/iPhone de generatii mai recente nu sint in stare sa dea decit un sunet jalnic. HTC One M8, in schimb, rupe stilul.

| neutrino a răspuns:

Daca nu ai nevoie de un sunet mai puternic, atunci nu are rost sa arunci banii pe acest amplificator.

| T0T a răspuns:

Nu văd cu ce ar ajuta calitatea sunetului o chestie care îl dă mai tare. De fapt chiar remediază calitatea sunetului căci după un timp o să ai probleme cu auzul.

| horia2012 a răspuns:

Un amplificator de casti se conecteza la semnalul de la iesirea de linie a unui dispozitiv (LINE OUT) si nu la iesirea de casti. (asta daca nu vrei sa surzesti). Calitatea depinde atat de amplificator cat si de casti, dar in general se va auzi mai bine decat daca ai conecta castile direct la o iesire de casca.

| Utilizator1234 a răspuns:

Dupa cum se aminteste si mai sus (mai putin aberatiile necunoscatorilor), un amp de casti merita achizitia atunci cand castile sunt pretentioase la amplificare si/sau au impedanta mai mare decat cea uzuala (casti care pot canta si dintr-o iesire de placa de sunet/DAC/etc). Pot mentiona din experienta ca si castile mele de 96 ohmi sunt pretentioase la capitolul asta si abia se chinuie sa cante direct dintr-un Arcam IrDAC (o sursa de altfel destul de buna si pe partea de casca). Nu mai vorbim de casti de 300 sau 600 ohmi. Mare atentie ca la calitatea sunetului reprodus contribuie mai mult sursa decat amp-ul. Insa un matching bun intre sursa si amp + niste casti bune iti ridica parul de pe ceafa.