| cealapamarin a întrebat:

Ce router imi recomandati pentru rds de 1 gbs? funda buget 250 lei, asta este ok? TP-LINK Gigabit Archer C1200

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1Gbps se poate atinge doar prin fibra optica, pentru care RDS asigura modem cu router wi-fi, la cerere.
Ca urmare, nu trebuie sa-ti cumperi alt router.

| cealapamarin explică (pentru Bula):

Da stiu, am asa ceva, doar ca pe wifi am 100mb ceea ce nu imi este suficient! Si prin alt router mai cresti viteza cu de la 110 mb dowmload de pe torente la 130/140 mb

Bula
| Bula a răspuns (pentru cealapamarin):

1. Pentru a folosi wi-fi la viteza mai mare, trebuie sa vorbesti prima data cu cei de la furnizorul de internet.
Nu orice router se poate folosi pe reteaua lor de fibra de sticla, trebuie sa fie compatibil si cu serverele lor.

2. Pentru a te conecta cu viteza mai mare de wi-fi, si echipamentul tau trebuie sa suporte viteza, corespunzator.

3. Viteza de transfer depinde foarte mult de mediul dintre router si receptor, precum si de obiectele metalice din zona.

4. In general este mai indicata conectarea prin cablu cand ai nevoie de viteze mari.