| darksy36 a întrebat:

Ce sa aleg intre 4 gb ddr3 1866 si 8 gb 1600? Care este diferenta intre 1866 si 1600? Si, daca tot vorbim despre memorii, la ce ajuta frecventa mai mare?

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Eu prefer 8gb 1600 deoarece nu sunt diferente mari dintre 1866 si 1600, in plus de la 1600 in sus memoriile sunt foarte rapide, deci 8gb 1600

| sltlp a răspuns:

8gb 1600. Frecventa mareste usor viteza de transfer. Dar nu asta e problema, deoarece viteza e de peste 12 gb/s. Iti dai seama ca ai putea sa copiezi 2-3 filme pe dvd intr-o secunda la ce viteza are ram-ul. SAu un joc precum farcry 3 in 0.6 secunde. Viteza oricum este farte mare.
Deoarece vitezele sunt atat de ridicate, frecventa doar poate sa ajute usor la o viteza mai buna. Insa asta nu se simte in ce faci tu pe pc. Chestia asta cu frecventa la ram o sa o obseervi doar daca faci teste cu pc-ul(benchmark) si atat. In jocuri, internet, orice altceva, diferenta e zero. Aici e singurul loc(legat de memorie) unde ai putea sa aplici principiul mai mult=mai bine.

| Me2 a răspuns:

8gb 1600, frecventa aia nu ajuta la nimic in uzul personal, la fel si in gaming, ajuta dar foarte foarte putin incat nu observi

| KodrutZ a răspuns:

In cazul de fata, 8 GB. 1600 poate lejer ajunge la 1866 cu putin overclock...

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Dar diferenta e 0

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

E departe de 0. Depinde de memorii si mai ales latente. Poate insemna chiar un 5-7-10% in unele scenarii.

Răspuns utilizator avertizat