| saresipiper a întrebat:

Ce se intampla daca pe un calculator, asa zis compatibil doar cu windows 10, incerc sa instalez windows 7?
Am facut asta in trecut pe laptop si nu s-a stricat. Vreau sa fac schimbarea respectiva fiindca windows 10 merge extrem de lent pe un calculator performant, care ar fi destinat doar acestui software...
E posibil sau stric laptopul?

11 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu exista compatibil doar cu windows 10.
Iti va merge fara probleme.

| NLS a răspuns:

Nu îl strici, dar îl privezi de anumite chestii și îi limitezi siguranța.
Windows 10 are suport extins pentru USB 3.0 și vine cu suport USB 3.1.
Baza mult mai mare de drivere, și suport SATA 6gb/s îmbunătățit, la fel suportul PCIe.
Vine cu DX12, gestiune mai buna a resurselor mai ales în cazul laptopurilor, scalare mai buna pentru rezolutii mari, și orice program recent sau versiunile viitoare vor funcționa doar pe Windows 10
(SolidWorks 2019 deja nu mai poate fi instalat pe Windows 7, la fel unele platforme de editare video. ).

Cu Windows 7, chiar dacă va funcționa, pierzi suport, pierzi actualizări de siguranță, și multe altele.

Windows 10 Home se mișcă impecabil pe orice sistem, dacă știi ce trebuie sa faci (blocare servicii și aplicații inutile din services.msc, gpedit.msc, și în Firewall, dezinstalare aplicații inutile, și dat disable tuturor chestiilor de la Privacy)

| Simpatic a răspuns:

Eu sunt curios de ce win 10 merge lent pe un calculator performant... desi win 10 consuma relativ putine resurse.
Fara probleme ca merge windows 7 sau 8/8.1 chiar si XP sp3 happy

| saresipiper explică (pentru Simpatic):

Https://altex.ro/......1HN00EKRI/

Cum ti se pare laptopul? Bun? Rau?
Merge extrem de greu cu windows 10, o cunostinta a instalat sistemul de operare.

| saresipiper explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......1HN00EKRI/
Asta e laptopul. Care crezi ca e problema? Trebuie sa blochez acele servicii? (nu stiu sa o fac). Mentionez ca o cunostinta a instalat windows 10 pe el.

| NLS a răspuns (pentru saresipiper):

La ce doresti sa il folosesti?
Laptopul e cam slabut (cu alte cuvinte, nu e nici pe departe "calculator performant" cum il descrii tu), daca il folosesti pentru jocuri e foarte normal sa se miste rau, insa in Windows cu programe uzuale ar trebui sa mearga foarte bine, cu conditia sa:

--pui versiunea Home, cea Pro contine aceleasi chestii, insa vine cu functii suplimentare pentru mediul business, pe care tu nu le folosesti, dar care de multe ori ruleaza in fundal automat si incetinesc sistemul.
--dezactivezi toate serviciile nefolositoare: telemetria, Cortana, bluetooth, bitlocker, tot ce tine de xbox...
--pui pe Disable tot ce ai la Privacy, (in Settings)
--dezinstalezi aplicatiile moderne care se pot (in curand cu viitorul Update o sa se poate dezinstala inca vreo 6-7)
--instalezi doar programele de care ai nevoie.
--daca ai deja laptopul, ar fi o idee buna sa investesti intr-un SSD, dar asta nu il va face mult mai rapid in jocuri.
In aplicatii normale de tip multimedia si Office, va exista un spor mare de performanta (viteza de pornire si de lansare a aplicatiilor, plus zero zgomot)

| saresipiper explică (pentru NLS):

Multumesc de sfaturi! Nuu pentru jocuri, deloc, e vorba de activitati uzuale, verificat email, scris documente in word/powerpoint, navigare pe internet, vizionare de filme pe Youtube - pentru asta m-am referit ca e performant. Merge f rau si daca deschizi o poza, astepti aproape 5 minute.
Habar n-am ce versiune are...as dezinstala serviciile telemetria, bluetooth dar trebuie sa vad cum, eu lucrez pe windows 7, e prima oara cand am de-a face cu windows 10...

| aXy99 a răspuns (pentru saresipiper):

Ala e laptop, nu pc.
Chiar si asa, nu vad ca ar avea w10 instalat si ar fi cumva blocat (desi nu vad cum sau de ce ar face asta). Zice ca nu are sistem de operare, poti instala ce vrei.

| saresipiper explică (pentru aXy99):

Ideea e ca merge mai rau decat cele care aveau windows xp, nu conteaza ce e, ci ca nu merge cum ar trebui. Am zis mai sus intr-un raspuns ca a instalat o cunostinta windows 10 pe el si merge foarte greu, lucru care nu e normal fiindca proprietarul doar navigheaza pe internet, Facebook, email...nu face operatiuni complicate gen editari video, foto, sau sa joace jocuri.

| NLS a răspuns (pentru saresipiper):

Https://pcsupport.lenovo.com/....../downloads

Uita-te aici, pe pagina de suport a Lenovo.
Vezi tu vreun driver de Windows 7?
Ca eu nu vad.

Cum am zis, posibil sa poti instala 7 cu driverele de 10, sau cu direvere de 7 de la generatii mai vechi ce au avut hardware asemanator, dar nu e recomandat, Windows 7 ramane treptat fara securitate, i-au bagat si lui telemetrie, au facut si alte smecherii ca sa sperie nepriceputii sa treaca la 10 (e vorba despre update-uri ce dau Failed, si astepti cu orele pana la gaseste... exista un fix chiar pe pagina Microsoft pentru acest neajuns, insa e ascuns foarte bine, putini il gasesc... majoritatea se sperie si trec la 10).

Baga Windows 10 Home, caci il va duce cu siguranta.
Mai departe iti pot explica eu pas cu pas ce trebuie facut, daca imi scrii in privat.

Chiar daca nu ai mai intrat pana acum in registrii, gpedit, servicii,... nu e mare lucru, atata vreme cat faci doar ce iti spun.

Rezultatul? Un sistem de operare mult mai fluid.
Insa, da, Cortana isi va lua zborul. Dar daca vrei sa treci pe 7, oricum nu esti tu fan Cortana.
Si pierzi cateva ore bune doar cu configurarile.