| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca ventilatorul de la pc numai merge? Cineva a taiat din greseala un fir de la el.

7 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

O sa ti se arda procesorul. incearca sa.l repari sau sa pui altul cat mai repedewinking

| ταξιδιώτης a răspuns:

Se lipeste si se izoleaza alfel sursa sau procesorul se supraincalzesc ceea ce duce la distrugerea acestora.

| yaVanilla a răspuns:

Se va aduna praf.

| missbee a răspuns:

Nu mai deschide PC-ul până nu lipești firul înapoi și îl înfășori în bandă izoler. Se va supraîncălzi procesorul și nu numai, și ți se va închide calculatorul singur la început, după care nu se va mai deschide deloc.

| shnako a răspuns:

Depinde care e.
Daca e cel de la procesor (in interior, pe placa de baza) ti se va inchide calculatorul foarte des si cat va fi pornit, calculatorul va merge foarte prost. Cumpara-ti altul si daca nu stii sa il montezi, du-l la cineva care stie.

Daca e cel de la sursa (scoate aer prin spatele carcasei, in partea de sus), normal, ar trebui sa ti se stinga cand se incalzeste sursa. Sunt totusi sanse sa se prajeasca tot calculatorul. Solutie: Cumpara-ti alta sursa. Daca nu stii sa o montezi, du-l la cineva care stie.

Daca e cooler pentru carcasa (pe laterale la carcasa, in spate in alta parte decat sus sau in partea din fata), nu se va intampla nimic semnificativ. Totusi, iti recomand sa nu lasi firul ala rupt liber, pentru ca poate atinge alte componente si sa le scurtcircuiteze. Ai grija sa nu fie bagat in priza cand umbli cu firul ala.

| Kasya a răspuns:

Este cel de la sursa.Dar cand mi a montat placa video l a taiat.Acum merge ventilatorul de la placa video si ink unul.Cred ca cel de la procesor.Are ceva daca cel de la sursa nu merge? Am chemat un profesionist in asa ceva si mi a spus ca a legat el pe acolo.Doar ca ventilatorul de la sursa nu functioneaza.

| Kasya a răspuns:

Cel de sus nu mi merge.Care scoate aer prin spatele carcasei.Am observat ca mai este un ventilator langa el.