| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza culoarea negru?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Negru simbolizeaza moartea, doliul, uratul, necuratul, amaraciunea, tristetea, rautatea... tot ce este negativ, ea apare atunci cand nimic nu mai poate fi simtit/vazut... atunci, metaforic vorbind, cand nu mai ai nicio speranta...

16 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Negru poate fi definit ca impresia vizuală simţită atunci când nici o radiaţie electromagnetică din spectrul vizibil nu este percepută de ochiul uman.

mlm
| mlm a răspuns:

Negru=dezechilibru, probleme fizice, neliniste, depresie, greutate si induiosare, doliu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negru- simbolizeaza misterul si pasiunea, sobrietea, dar si eleganta; o culoare rafinata si senzuala, incita si atrage in egala masura. happy

assiris
| assiris a răspuns:

"alexandriana" sunt popoare la care doliul este simbolizat de alb asa ca nu generaliza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negru nu e culoare

| Midnight Rain a răspuns:

Depinde cum o privesti. Merge foarte bine ca si suport pentru alte culori, cu exceptia celor inchise. Fotografiile, de exemplu, sunt prezentate foarte bine pe negru. Reprezinta conservatorismul, conventia, dar negrul mai poate fi misterios, atragator, sofisticat. In cazul tinerilor exista asocierea negrului cu ideea de rebeliune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un nou inceput si un sfarsit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine negru inseamna emo.Asa sunt eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simbolic negru este inteles cel mai adesea sub aspectul sau nagativ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negru e cea mai cuminte culoare, restul sunt jucause si perverse!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negru? probabil reprezinta moartea intunericul...si negativul
pentru mine este culoarea mea preferata si o consider una dintre cele mai elegante culori...

| moodyblues a răspuns:

Am mai auzit una.de ce negrul trebuie sa simbolizeze ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incorect negrul nu simbolizeaza moartea nu te gandesti ca poate sunt persoane care se imbraca in negru si nu ii influentat de acele lucruri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Culoarea negru simbolizeaza emmo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negrul este o nonculoare si simbolizeaza lucruri negative, fara speranta...

| CristianaMaia a răspuns (pentru anonim_4396):

Negru nu înseamnă emo. Si nici emo nu constă doar în negru. Dacă "eşti emo" ar trebui să ştii ce înseamnă