| SonicAndrei a întrebat:

Ce sistem audio pentru PC îmi recomandați sub 500 lei? Mă interesează foarte mult calitatea sunetului, nu puterea. Mi-ar plăcea un sistem 2.1 pentru a reda fidel sunetele joase, dar în același timp să redea cât mai fidel și sunetele medii și înalte.

Aici sunt câteva variante la care m-am gândit:
- Edifier M1360 2.1 (180 lei)
- Edifier XM3BT 2.1 (395 lei)
- Edifier R1600TIII 2.0 (490 lei)
- Logitech Z333 2.1 (230 lei)

Am placă de bază bună cu codecul audio ALC1220-VB. Doresc să utilizez sistemul atât pentru filme, cât și pentru gaming.

22 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Acum depinde ce intelege fiecare prin calitate audio.
Ai nevoie in primul rand de o placa audio decenta care sa faca conversia digital analog cat mai bine.
Eu am dat 500 E pe un DAC decent, dar sunt pe piata si de 10.000 Euro.
Apoi amplificatoare si boxe de calitate buna gasesti pe olx sh de la 200 de lei in sus.
Ce ai enumerat tu sunt niste pocnitori.
Un amplificator stereo Luxman si niste boxe Tannoy care au costat acum 15 ani doua salarii medii in Germania le gasesti cu 400 de lei pe amandoua.

| ionel27ro a răspuns:

Boxe Trust Tytan 2.1, 60W

| ionel27ro a răspuns:

Boxe Gaming Trust 2.1, Iluminata, GXT 628

| ionel27ro a răspuns:

Boxe Microlab M-500U, 2.1, 40W RMS

| ionel27ro a răspuns:

Boxe White Shark Sound Master 2.1, 35W, Stereo

| ionel27ro a răspuns:

Boxe Microlab TMN-9BT 2.1, 40W, bluetooth

| ionel27ro a răspuns:

Boxe 2.1 Edifier XM3BT, 38W, Bluetooth

| ionel27ro a răspuns:

Boxe gaming 2.1 Trust GXT 648, 50 W RMS

| ionel27ro a răspuns:

Le gasesti pe toate pe EMAG

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ionel27ro):

Nu iti bate joc de om! Panamax zice bine ce zice. ALC1220 e praf in ochi. Un DAC extern pe USB sau o placa de sunet dedicata si niste boxe stereo cit-de-cit nici nu se compara cu spanacurile alea enumerate de tine.

| SonicAndrei explică (pentru Panamax):

Aș vrea totuși să mă limitez doar la niște boxe de birou cu subwoofer. Și nu SH. Din start nu mă aștept la cel mai sublim sunet din partea unui sistem de

| SonicAndrei explică (pentru ionel27ro):

Mulțumesc pentru variante, dar m-ar ajuta mai mult dacă mi-ai spune și motivele pentru care ai ales aceste modele.

| SonicAndrei explică (pentru Panamax):

* văd că nu s-a postat decât jumătate de răspuns
Aș vrea totuși să mă limitez doar la niște boxe de birou cu subwoofer. Și nu SH. Din start nu mă aștept la cel mai sublim sunet din partea unui sistem de 500 lei, dar mă aștept la unul bun. Acum fac upgrade de la Logitech LS11. Edifier are review-uri bune.

| Panamax a răspuns (pentru SonicAndrei):

Https://www.olx.ro/......c0BXB.html

Lasa rahaturile. Incepe deja cu ceva profi.

| SonicAndrei explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe viitor voi lua cu siguranță în calcul o placă de sunet dedicată, dar momentan vreau doar niște boxe noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SonicAndrei):

Acum ce boxe ai? Eu cand am trecut de la onboard la Xonar DS - pastrind X-230-urile pe care le aveam - am simtit efectiv ca am alte boxe.

| SonicAndrei explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum am Logitech LS11.
M-ar tenta să iau Edifier R1280DBb, care are intrare optică (are și cablu în pachet). Placa mea de bază, Gigabyte B450 AORUS PRO, are ieșire optică S/PDIF. Deci presupun că ar fi o alegere bună dacă se potrivesc.

| SonicAndrei explică (pentru Panamax):

Aș vrea totuși ceva nou, nu second-hand. Am găsit modelul Edifier R1280DB, care are intrare optică. Placa mea de bază, Gigabyte B450 AORUS PRO, are ieșire optică S/PDIF. Nu s-ar potrivi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pocnitori noi de 2-300 RON sau ceva care a costat nou 2-3000 EUR si a fost ingrijit de cineva care chiar se uita ce scule cumpara? Audiofilii nu iau scule sa dea petreceri cu manele sau sa le tina prin praf in garaj... In alta ordine de idei, R1280DB-urile sunt ok daca tii mortis sa fie ceva nou. Legat de partea cu intrarea optica... nu iti bate capul aiurea. Daca nu asculti high-def-uri oricum nu are vreo relevanta. Poate te lamureste cineva care a folosit S-PDIF cu onboardurile.

| Joker400400 a răspuns:

Salut! Stiu ca nu are legatura cu intrebarea ta dar am vazut ca ai fost interesat de unatc. Ai fost student?

| SonicAndrei explică (pentru Joker400400):

Salut! Scuze că-ți răspund atât de târziu. Nu am fost student la UNATC și nici nu sunt.