| Otto2014 a întrebat:

Ce specificatii credeti ca are un pc nasa? si cat de mare credeti ca e unitatea?

Răspuns Câştigător
| bestkid a răspuns:

Firmele si organizatiile mari precum NASA, facebook, google etc... Nu folosesc PC-uri (personal computer). ei folosesc MainFrame-uri. calculatoare uriase care sunt compuse din mai multe calculatoare cum ar veni. procesorul de ex. alcatuit din mai multe procesoare la un loc.

10 răspunsuri:
| adrianpintean a răspuns:

Mare

| Frank51 a răspuns:

Intel Xeon cu siguranta, 128GB RAM, 4PB stocare, ca placa video hm, habar n-am tu ce crezi?

| DrTerrible a răspuns:

Auzi ca 128 de Gb...de unde le scoateti fratilor? Ce credeti ca e acolo trupa de game'ri? In principiu au un pc normal cat de cat ceva de ultima generatie in orice caz. eventual memoriile pc-urilor sunt foarte mari si binenteles au si 2, 3 SSD-uri la un pc ..pentru rularea programelor cu usurinta!

| KLiNK a răspuns:

Http://www.nas.nasa.gov/hecc/resources/pleiades.html
Domnu' Google ne arata. Cum a zis si colegu' @bestkid: nu sunt pc-uri la NASA. Oamenii astia folosesc supercomputere. Uita-te putin pe linkul de mai sus prin tabelele alea.

| Otto2014 explică (pentru bestkid):

Stiam,dar am vrut sa vad ce zic expertii, de la categoria asta, Tu ai stiut cum e treaba, altii raspund pentru funde, fara sa se documenteze.Salut!

| KillaNoFilla a răspuns:

BTW nasa impreuna cu google au facut primul nano procesor.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Quantum*

| vladutcornel a răspuns:

PC e Personal Computer, Calculator Personal. Angajații NASA nu au nevoie să aibă fiecare cine-știe-ce super-calculator în față. Probabil au calculatoare normale, cum avem cu toții.
Simulările (de exemplu, pentru misiuni) sunt făcute pe super-computere.
Iar specificațiile lor sunt publice:
http://www.nas.nasa.gov/hecc/resources/environment.html
Pleiades, Endeavor și Merope sunt super-computerele în uz la momentul ăsta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KLiNK):

Tablete la mana a doua. laughing

| Frank51 a răspuns (pentru KLiNK):

Macar am fost pe aproape, fara sa ma documentez, am zis 2 chestii adevarate, si anume, ca folosesc Intel xeon, si ca stocare multi PB.