| nuamnume4142 a întrebat:

Ce windows e cel mai bun pentru gaming?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Windows 10, bineinteles. Cine zice altceva e batut in cap. S-au tot facut/publicat nspe mii de teste pana acum, intrebarea e cel putin penibila. Daca ai o pirjoala de calculator, nici cu Windows 3.11 for Workgroups nu faci treaba.

18 răspunsuri:
| nuamnume4142 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai tot auzeam ca 11 e mai bun si intrebam de curiozitate pentru ca eu nu vedeam diferente ms!

| CIaudiu a răspuns:

Windows 10, dar urmeaza sa fie Windows 11.

| Zuzu1991 a răspuns:

Windows 98 SE
NO SHlT
ca a fost si nu mai e, aia e alta mancare de peste

| NLS a răspuns:

Incepand de anul viitor, probabil ca va fi Windows 11.
Momentan este 10.
11 e inca in beta, si nu se recomanda sa il instalezi pe PC-ul principal.
De la o versiune la alta ii aduc schimbari, se pot busi multe pana la lansarea oficiala.
(Doar ai vazut cum a fost la 10, update-uri care stricau drivere, sau apareau diverse alte buguri.)

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea stii ce a fost Windows 3.11... pe care NU au fost jocuri, ci doar joculetele de windows, pe vremea aia jocurile erau fara windows, direct in MS-DOS, iar pana a aparut windows 95 care a introdus revolutionarul DirectX jocurile incarcau niste module care le permiteau sa iasa din modul "real" ms-dos si sa intre in mod protejat si sa vada toata memoria

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nuamnume4142):

Windows 11 e inca in stadiul de preview, nu e disponibil oficial pentru toata lumea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Esti amuzant, doar ca eu chiar am folosit W 3.11, inclusiv pe calculatorul de acasa pentru ca Windows 95 era instabil ceva de speriat. Si legat de nu au fost jocuri de 3.11... here you go: https://www.youtube.com/watch?v=bDUfLqxuQPs

| Anonimic a răspuns:

Pentru gaming se spune ca e bun Windows 11. Eu l-am instalat chiar ieri și pentru lucru obișnuit merge foarte bine!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimic):

Si mie mi se pare ca blondele o s*g mai bine ca brunetele. Totusi, in cazul performantei Windows in jocuri/office, exista teste standard care se pot efectua in ambele cazuri si apoi sa comparam rezultatele. Cu "se spune" si "am impresia ca" nu ajungem nicaieri.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si tu esti amuzant, video al tau arata niste jocuri care nu pleaca din windows 3.11
ideea e simpla: primul windows pentru jocuri a fost windows 95 care a introdus directx, pana atunci windows-ul era pornit numai ca mediu grafic si atat
nu contest MS WinG, doar spun ca a fost folsit extrem de putin, cu 3 jocuri nu se face primavara, iar dos extins (sau cum dracu se numea) a fost suport pentru o groaza de jocuri, iar apoi directx a rupt mufa LA TOTI (e cea mai buna interfata pentru jocuri pentru pc-uri, nici MF Apple nu a reusit sa o depaseasca, nu cu adevarat, chiar au lalait-o pana acum, cand a ajuns hw din urma si nu mai conteaza)

totusi, ma rog, mai vorbim si de rrrrrominica, pana prin '95 bani pentru un comp capabil de joace aveau numai hotii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, corect. W 95 a fost primul Windows cu suport pentru jocuri built-in si un adevarat cosmar ca si drivere/stabilitate. Bine, apex-ul din punctul asta de vedere a fost Windows Me... P.S. Aproposde DX si ruptul mufei, am un singur lucru sa iti zic: Glide.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"si un adevarat cosmar ca si drivere/stabilitate"
DAP
am avut un prieten care a dat o avere (350$ pe vremea aia era o mana si un plaman) pe cea mai buna placa de sunet - Gravis Ultrasound Max... in 1994, si cand a aparut '95-u'... nu au aparut drivere de directx, si au fost bani aruncati de pomana rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Creative ftw! Atunci aveam doar vise umede cu Creative Sound Blaster, acum am relatie de colaborare cu ei direct si imi trimit de-a jucarii de nu apuc sa le fac review. Ca idee, ce am acum pe mina - Sound Blaster Z SE, Live! Cam V2, SXFI Air GAMER, Sound Blaster GC7, SXFI Trio, si nu numai. happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"acum 2 minute | GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):
Creative ftw"

thumbs up, up, UP, UP
ASA E

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Si e pacat de tot ca s-au dus in jos ca si cota de piata si mai ales nu prea ii gasesti pe canale oficiale deloc la noi. Chiar povesteam cu tipul asta al lor de la marketing ca ar trebui sa traga niste sfori sa intre in forta la noi pe piata, fiindca e pacat cate porcarii se vind, pe cand ei totusi ofera un raport pret/performanta excelent. Ete, doua review-uri la chestii cu care m-am jucat:
https://www.notebookcheck.net/......103.0.html
https://www.notebookcheck.net/......459.0.html

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deh, pe toti ii doare in cot de sunet de inalta fidelitate, asa ca in ziua de azi o placa de sunet amarata ca aia de pe placa de baza e indeajuns sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Oooh, asta cred ei. Mie mi-a cazut fata acum niste ani cand am trecut de la onboard la Xonar DS. Pastrind boxele de pe atunci - Logitech X-230 - deja basul era din alta lume. Plus claritatea. Care claritate s-a cam dus naibii cand m-a mincat undeva sa imi iau Fluid Audio FX8. big grin