| SonicAndrei a întrebat:

Cei care lucrați/ați folosit Code::Blocks sau limbajul C++, mă puteți ajuta cu ceva?
Compilatorul nu-mi afișează corect diacriticele. De exemplu:
cout

8 răspunsuri:
| ChrystianSandu a răspuns:

Nu exista reprezentare pentru acel ascii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incearca sa rulezi direct din consola. s ar putea sa scapi de problema

| SonicAndrei explică (pentru ChrystianSandu):

Trebuie să fie. Uite site-ul acesta de exemplu: http://character-code.com/romanian-html-codes.php
Problema e că doar în consolă nu-mi afișează corect caracterele.

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Să rulez direct din consolă, adică din executabilul din fișierul bin al folderului unde am salvat proiectul? Am încercat, dar nu merge.

| SonicAndrei explică:

COMPLETEZ ÎNTREBAREA FIINDCĂ NU S-A PUBLICAT COMPLET

cout

| SonicAndrei explică (pentru SonicAndrei):

Cout 'ă' // afișează „-â"
cout 'ș' // afișează „╚ö"

Dar dacă salvez caracterul într-o variabilă (c='ă' și d='ș'_:
cout c // afișează „ă"
cout d // afișează „?"

| ChrystianSandu a răspuns (pentru SonicAndrei):

E un alt Unicode, incearca \u259 pentru ă. 259 e ă.

| SonicAndrei explică (pentru ChrystianSandu):

Dar cum procedez cu „\u259"? Dă eroare la cout char(\u259). Pentru char(259) afișează un pătrățel cu un pixel în centru. Ar trebui să fie o setare la compilator pentru a recunoaște caracterele unicode.

Dacă mă duc la Settings - Editor - Encodding Settings găsesc o setare pentru „Encoding when opening files" și am setat pe UTF-8. Dar nu merge. Setarea asta ar trebui făcută pe Compiler.