| Jipa95 a întrebat:

Cine imi recomanda si mie un program care afiseaza temperatura procesorului in jocuri in timp real?
Mersi!

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Foloseste HW Monitor, il lasi deschis cat timp te joci, te joci cam 15-20 minute apoi lasi jocul in bara si te uiti la MAX TEMP la fiecare componenta. Mai este si un soft de la MSI care apare sus in stanga temperaturiile dar cu siguranta nu ti minte la fiecare componenta in parte happy

12 răspunsuri:
| Jipa95 explică (pentru SasNetRomania):

Aha gata am rezolvat. Il folosesc in paralel cu MSI afterburner.
Mersi!

| Jipa95 explică (pentru SasNetRomania):

85 grade in full load pe e8400 cooler stock ( sniper ghost warrior 2 la setarile grafice cele mai inalte ) Parere temperatura?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Foarte mare, coolerul stock de la Intel este bun isi face treaba.
Daca era AMD intelegeam temperatura aia.
Spune-mi ce voltaj are procesorul in hwmonitor, prima linie de voltaje daca nu ma insel.
daca are peste 1, 300v incerca un reset de bios pentru a readuce voltajul la cat ii trebuie procesorului.
Verifica coolerul sa fie bine pus, pasta sa fie aplicata corect adica nici multa nici putina. Ori folosesti tactica bobului de mazare ori o nivelezi foarte fin pe procesor cu un card de debit.
Ce cooler Intel este? cel subtire sau cel gros(radiator)?

| Jipa95 explică (pentru SasNetRomania):

Voltajul in full load este ok. Uite si poza http://tinypic.com/view.php?pic=11qpull&s=8#.VN_Dh_mG_fc
Cooler-ul este bine pus, pasta termica i-am aplicat-o uniform intr-un strat mai subtirel acum 4 luni atunci cand am si cumparat procesorul.
Iar cooler-ul este acesta : https://www.google.ro/......ps?/search

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Voltajul este ok pana in 1, 250 nu ar trebui sa aiba acea temepratura, totusi e devina coolerul sau pasta. Cam la cate ture ajunge coolerul cand are acea temperatura? o vezi tot in hwmonitor la rpm... iti recomand sa schimbi acea pasta cu ceva de calitate gen Deepcool Z3, Arctic Silver 5, Arctic Silver Ceramique 2, Arctic Cooling MX! NU ALTCEVA.

| SasNetRomania a răspuns:

Ai grija si la ariflow-ul din carcasa, daca ai o carcasa mica, strampta, fara wire management si fara coolere pe ea si de asta ai temperatura aia. O carcasa corecta trebuie sa aiba 4 ventilatoare pe ea, 2 sa scoata aerul si 2 sa bage aer rece.

| Vanqu1sh a răspuns:

OpenHardwareMonitor. Iti arata temperaturile la tot in timp real.

| sltlp a răspuns:

Foarte mare temperatura cand te joci. Vezi pasta daca e ok, eventual voltaje ceva.

| K0sti a răspuns (pentru Jipa95):

Bun, pe frigul asta, mai ales ca anunta astia pentru luni, marti si miercuri temperaturi de -20 de grade...te-ai scos! happy
Tot E8400 am si eu, da nu sare de 50! E adevarat, nu am cooler stoc, da nici cu ala nu sarea de 65!

| Jipa95 explică (pentru K0sti):

Ce pasta termoconductoare / ce cooler aftermarket folositi?

| K0sti a răspuns (pentru Jipa95):

Cooler nu mai stiu cum ii zice ca nu mai am cutia de la el, da e cu 3 heat pipe-uri! Seamana cu asta: http://i.imgur.com/XZDJywI.jpg
Pasta termica cu particule de argint! Nu stu cum ii zice ca pe seringa scrie doar Silver Grease. Sunt niste seringi care veneau odata cu procesoarele, ani in urma, foarte buna!

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Daca era AMD ii facea throttling de pe la 65, depinde acuma exact de ce procesor ar fi fost ala. tongue