| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie sa rezolve problema :
"'Latimea unui dreptunghi este egala cu latura unui patrat, iar latura patratului este de trei ori mai mica decat lungimea dreptunghiului.
De cate ori e mai mare perimetrul dreptunghiului decat perimetrul patratului? "

Dau funda!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De doua ori;-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De doua ori. hai sa iti si explic:notezi latura patratului cu "l" si latimea dreptunghiului este egala cu latura patratului adica tot cu "l", iar lungimea dreptunghiului este egala cu "3l" si faci perimetru la fiecare

| Aero a răspuns:

Perimetrul dreptunghiului este mai mare decat cel al patratului de 2 ori.

Avem atat latura patratului, cat si latimea dreptunghiului notata cu l. Cum lungimea dreptunghiului e de 3 ori mai mare decat latimea atunci notam L-lungimea=3xl-latimea.

Perimetru dreptunghi:suma tuturor dimensiunilor laturilor=2(L+l)=2(3l+l)=2x4l=8l
Perimetru patrat: 4xdimensiunea laturii=4xl=4l.

=>PD=PP/2(8l>4l).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu... din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai chef de matematica noi mai avea acum.