| anonim_4396 a întrebat:

Eu am niste teme de vacanta puteti sa ma ajutati la o problema de matematica deoarece nu pot sa o rezolv.Este de clasa a 5 a.Latura unui patrat este un sfert din lungimea unui dreptunghi, iar diferenta lor este 60 cm.Sa se afle perimetrele lor, daca latimea dreptunghiului este egala cu latura patratului. Dau funda.Multumesc mult oricum.

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Sa notam latura patratului cu x si lungimea dreptunghiului cu y.
Deci x este 1/4 din y si y-x=60.
4x inseamna un y.
4x - x = 60
3x = 60
x = 60:3
x = 20
Latura patratului este 20 cm.
Perimentrul patratului este 4 * latura, adica 4 * 20.
Perimetrul patratului este 80 cm.
Stim ca latimea dreptunghiului e egala cu latura patratului, adica e tot 20 cm.
Stim de mai sus ca lungimea dreptunghiului este 4x si un x = 20 cm.
Deci lungimea dreptunghiului este de 80 cm.
Perimetrul dreptunghiului este 2 lungimi + 2 latimi, adica:
20 * 2 + 80 * 2 = 40 + 160 = 200 cm.
------------------------------------------
Perimetrul dreptunghiului este 200 cm si al patratului de 80 cm.

8 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Latura patrat 20, lungime dreptunghi 80. restul faci tu

| ღNameღ a răspuns:

HAHAHAHA tu glumesti, asta nu-i de cls a 5-a, si eu sunt a 7-a!

| ღNameღ a răspuns:

Ok.poate e dar mi-e lene s-o faclaughing...vb serios!

| anotimp2 a răspuns:

UIte... TI-O FAC EU... SPER CA-MI DAI FUNDA.
DECIII...notam : lp=latura patratului; LD=lungimea dreptunghiului;
Zice ca. lp=LD/4 si LD-lp=60.
Rezolvare: inlocuim lp in cea de-a 2-a relatie si rezulta: LD-LD/4=60 4LD-LD=240 LD=80(am aflat lungimea dreptunghiului) lp=80/4=20(latura patratului).Se stie ca Ppatrat=4l=4*20=80, iar Pdreptunghi=2(L+l)=2(80+20)=200. Incearca sa lucrezi cat mai mult daac vrei sa stii matematica!winking

| AnnA_8929 a răspuns:

Deci notam: latura patrat=a; lungime dreptunghi=b; latime dreptunghi=c.
a=1/4*b
b-a=60
perimetru patrat=4a=?
perimetru dreptunghi=b*c=?
a=c
inlocuim pe a in b-a=60 cu 1/4*b si ne da:
b-1/4*=60
amplificam pe b si pe 60 cu 4 si ne da:
4b-b=240
3b=240 =>b=80cm
apoi inlocuim pe b in b-a=60 cu 80 si ne da:
80-a=60 =>a=20cm =>c=20cm
Si acum aflam perimetrele:
Perimetru patrat = 4a =4*20=80cm
Perimetru dreptunghi= b*c= 80*20-=1600cm

| Kerosai a răspuns:

Este o regula in care zice sa nu postam teme, exercitii, care nu le stim. Este ca si un furt. #reported

| Satanna a răspuns:

Intreaba-o pe mama ta nu pe altcineva e cea mai penibila intrebare
sa-ti rezolve altii problemele la matematica eu nu am acut asta in viata mea eu sunt intra 6 deci te rog eu nu mai pune intrebari stupide ci rezolvale singura pe teme si uitate la sfarisit la raspunsuri sa vezi daca-i bun rezultatul eu asa facbig grin sau mai uitate in materia clasei a5-a la geometrie ca sunt sigura ca aveti culegeri si nu le-ati predat ca le-ati cumparat eu am avut paralela45 si cred ca si tu la fel
bye!

| LuLu a răspuns:

L = latura patratului
l1 = latimea
L = lungimea
Stim ca l = l1 si ca l = L/4 (scuze, dar nu pot sa scriu sub forma de fractie. In loc de linia de fractie voi folosi /).
Mai stim ca L - l1 = 60 cm; pentru. ca l1 = L/4, atunci L/1 - L/4 = 60 cm
Amplificam L cu patru si avem: 4L/4 - L/4 = 60 cm. Rezulta ca 3L/4 = 60 cm. Adica 3L = 60 cm x 4, adica 3L = 240 cm, deci L = 80 cm.
Daca L = 80 cm, l1 = l = 80 cm/4 = 20 cm
Acum ca stim l, l1 si L, putem afla perimetrele:
P patratului = 4 x l1 = 4 x 20 = 80 cm
P dreptunghiului = 2(L + l) = 2(80 + 20) = 2 x 100 = 200 cm
Am rezolvat problema big grin. Funda?