| break a întrebat:

Cine stie vreun program cu care pot sa modific o filmare sa nu se mai vada dungile negre din partea de sus si jos a filmarii.Am o camera care filmeaza HD, si asa ies filmarile

1 răspuns:
| AaNdYy a răspuns:

Dungile negre apar din cauza ca, camera filmeaza cu o anumita rezolutie, iar rezolutia de la ecranul tau este alta.
De exemplu camera mea filmeaza cu rezolutia de 1024x768 ( care are forma dreptunghiulara dar putin mai spre patrat ) iar eu pe monitor am 1366x768 ( rezolutie widescreen )
Uite aici diferenta http://www.narniaweb.com/wp-content/uploads/2009/07/6314-400x150.jpg ( cum am zis - widescreen e mai lat, fullscreen e mai ingust)
Deci normal ca daca pun un video FullScreen pe un monitor WideScreen o sa apara dungile negre, deoarece in partile acelea nu mai e imagine

In cazut acesta nu poti decat sa ii modifici rezolutia, dar o sa iasa deformata imaginea.