CONCURS: Care e gadget-ul tau preferat?

Fiecare dintre noi foloseste zilnic cel putin un aparat care-i face treaba si viata mai usoara, mai placuta sau pur si simplu mai distractiva. De la gear de gaming la ceasuri desprinse din filmele sci-fi sau vreo plita fabuloasa cu inductie, ceva tot trebuie sa stea pe primul loc in topul preferintelor personale.

Ca sa exploram acest domeniu, va invitam la un concurs alaturi de prietenii de la evoMAG.ro. Tot ce trebuie sa faceti este sa ne spuneti care e gadget-ul vostru preferat si de ce.

Apoi noi va premiem cu 3 vouchere de 300, 200 si 100 de lei, dar si 3 stick-uri USB de 4GB de la Intel, toate oferite de evoMAG.ro.

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 29 septembrie. Apoi anuntam castigatorii. Cele mai interesante 3 raspunsuri isi vor adjudeca voucherele, iar stick-urile vor fi acordate prin tragere la sorti.

Mult succes!

196 răspunsuri:
| Darker a răspuns:

Iphone

| MoglanEliza26 a răspuns:

Laptop-ul. De ce? Este mult mai usor de utilizat fata de alte Gadget-uri. Ecranul este mai mare, si multe altele.

| ilare a răspuns:

Htc one black.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat e unul pe care încă nici nu-l posed: tableta Microsoft Surface(varianta cu Windows 8 Pro). Pur și simplu e prima tabletă care demonstrează capabilități adevărate de Desktop PC. E singurul gadget care poate înlocui deocamdată Desktop-ul fără hardcore gaming și office.

| Azµre a răspuns:

Păi pentru mine ar fi pe primul loc:
IdeaCentre A720 de la Lenovo, care de fapt este este un desktop ce conține cea mai recentă tehnologie. Are un ecran mare, de 27", este ultra-subțire fiind cel mai subțire desktop de 27" de pe piață tot odată este puternic și ocupă un spațiu foarte mic pe birou.
Detalii tehnice:
CPU : Intel® Core™ i7-3610QM, a treia generație 2, 30 GHz, 6 MB Cache
Sistem de operare : Windows 8 64
Memorie : 8 GB DDR3
Monitor : Ecran HD antireflexie de 27" cu multitouch, 1920x1080
Grafică: NVIDIA® GeForce® GT630M 2 GB
Porturi I/O
2 USB 2.0
2 USB 3.0
Cititor de carduri 6-in-1, SD, SDHC, SDXC, MMC, MS, MS-Pro
1 port HDMI
Mufă căști
Mufă microfon
Stocare : 1 TB
Conectivitate wireless
10/100/1000M
Broadcom 802.11 b/g/n 1 x 1
Bluetooth®
ODD
Blu-ray Disc™ combo

Pentru a vedea cum arată v-am postat și o poză.

http://images.pcworld.com/images/article/2012/01/lenovo_a720_04-8591471.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este laptopul. De ce? Ei bine, sincer, asta mi-a necesitat un timp indelungat de gandire deoarece si telefonul, pe care-l folosesc tot zilnic are o importanta semnificativa dar deoarece este putin mai invechit (il am din 2010 ) nu-l pot folosi la tot ce am nevoie (avand in vedere ca nu gasesc asa multe aplicatii care sa-mi fie pe plac). Pe laptop pot face o gramada de lucruri incepand cu vorbitul pe facebook, skype, messenger, s.a. continuand cu participarea la concursuri, pana la ascultatul muzicii pe youtube si gaming fie online, fie avand jocurile. Am laptopul de acum un an si nu pot spune ca sunt obsedata de el dar cand vremea este neplacuta nu am alte sanse decat astfel sa vorbesc cu prietenii (daca nu am minute). Il pot lua peste tot; nu e ca un computer care ma tine legata de casa. Telefonul si laptopul sunt gadget-urile de care nu o sa ma pot lipsii niciodata pentru ca in zilele noastre doar asa poti comunica cu toate persoanele la care tii si sa fii la curent cu tot ce misca.

| Goldenboy97 a răspuns:

Gadgetul meu preferat este iphone deoarece are ecran retina (doar Apple are acest tip de display), imaginile sunt incredibil de vii si clare.
Calitatea materiilor folosite la producerea lor este incredibil de buna, fiecare detaliu fiind luat in considerare.
Are un chip foarte putenic fara sa aiba nevoie de multa putere.
Camera iSight de pe iPhone este cea mai populară cameră din lume, facand niste poze uimitoare in ciuda faptului ca are doar 8mp.
Si nu in ultimul rand datoriata sistemului de operare IOS, care este cel mai avansat si stabil sistem de operare din lume.
Are o autonomie destul de mare pentru baterie micuta.
Succes tuturor!

| InfamulGeorge a răspuns:

Sunt sigur ca nu sunt singurul care o sa aleaga smartphone-ul drept gadget-ul suprem, si pe buna dreptate, el fiind suma mai multor gadget-uri
Le-am prins pe toate, walkman, tamagochi, acuma anticele console portabile, si acuma le am pe toate in unul. Aparat de fotografiat, GPS, carnetel de notat, telefon, consola portabila, music player, sa nu mai spun ca conexiunea la internet care il face un guru al tuturor lucrurilor. Daca ar face si clatite, nu m-as mai insura. Tehnologia poate fi rece, dar amintirile stocate pe telefonul meu, il fac un pic mai "uman", ca si motto-ul S3-ului. Sunt un gamer mai inrait, un meloman si imi place sa surprind "ceea ce imi place" in fotografii, este ideal pentru mine. Nu mi-ar fi asa de greu fara el, dar mai bine sa-l am si sa nu-mi foloseasca, decat sa am nevoie si sa nu-l am. In zilele noastre este cam indispensabil. Pot sa-l consider si consilierul meu de afaceri, avand posibilitatea sa verific daca firma mai este activa, atunci cand cer factura pentru firma.
Desigur ca da dependenta, unele chiar vin cu superglue pe ele ( prea multe fete stau cu el in mana ), dar asa cum nu l-am avut multi ani, nimeni n-o sa moara fara el.

| lullaby23 a răspuns:

Iphone,dar nu-l detin.L-as dori deoarece este foarte usor de folosit.

| daviddorobantu a răspuns:

Samsung galaxy note 2

Apache
| Apache a răspuns:

Sony kd 65x9005a.

http://www.sony.ro/product/tv-162-65-lcd/kd-65x9005a

Un smart tv ultra hd cu rezolutie 3840x2160 (4k).
Deocamdata tehnologia este oarecum inutila pentru ca nu este nici o retea de televiziune care sa transmita la o asemenea calitate...nici macar nu sunt filme care sa poata fi vazute in 4 k.
Dar neh, e un moft.
Pe langa rezolutie, are boxe cu fluid magnetic, hdmi 2.0, diagonala de 65'', il poti folosi si 3d, e smart tv deci are browser...+ altele.

E peste vremea lui, dar in 4-5 ani o sa il poti folosi la potential maxim.
Numai cum o sa se vada un joc din 2015-2016 pentru ps4 pe tv-ul asta.
*desi tot nu cred ca o sa treaca de 2k *

Si daca am vorbi de gadget-uri pe care le am....as zice ps3-ul meu.
Bun la vremea lui, in ultimul timp iti scoate peri albi ca toate jocurile fara anti aliasing se vad ca naiba si trebuie luat putin la pumni ca sa porneasca...dar eh, merge.
Si telefonul meu galaxy Nexus i9250....la fel, doar ca in loc de pumni recurgi la palme.

| soupflood123 a răspuns:

Telefonul cu Android, pentru că poate fi personalizat şi folosit la aproape orice, de la navigare pe internet în timp ce călătoreşti, până la busolă şi mp3 player cu funcţii complexe.

| MariusToc a răspuns:

In momentul de fata mie cel mai paractic mi se pare PC-ul (nu stiu daca e considerat gadget). Daca nu, smartphone-ul. Poti face absolut tot pe el, de la verificarea e-mail-ului pana la chat-uirea cu prietenii pe retelele de socializare si verificarea vremii in timp util. De curand mi-am achizitionat un Htc One X Black de care sunt foarte multumit.

| Garsonfane1979 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este NIO senzor securitate pentru ca mereu se intampla sa uit unde imi pun lucrurile si pentru ca mereu imi pierd masina in parcarea de la super market

| sKiLeTu a răspuns:

Am ales sa prezint telefonul Samsung Galaxy S4, deoarece este Full HD, are un display de 1080p si o rezolutie de 440ppi. Ceea ce este foarte interesant la acest telefon, este urmatorul lucru: are ecran flexibil. Are o camera de 13MP si este rivalul telefoanelor Apple. A ajuns la Mobile World Congress 2013 organizat la Barcelona, în luna Februarie. Are Android 4.2 JellyBean, ecran de 5 inch si este flexibil(cum am spus mai devreme), subtire, 3GB RAM, Procesor QuadCore de 2Ghz si este disponibil la 16GB, 32GB, 64GB si 128GB. Era sa uit: mai are o camera fata cu integrare Skype de 1, 9MP. Aceasta a fost mica mea prezentare a telefonului Samsung Galaxy S4!

| Mirica_Bianca_1983 a răspuns:

Eu folosesc calculatorul si misepare cel mai distractiv

| Nicoleta_Nico_1967 a răspuns:

Gadgetu-ul meu preferat este smartphone-ul e cu mine oriunde..nu plec fara el niciodata...winking

| Rusu_Teo_1980 a răspuns:

Nu cred ca intra in aceasta categorie, dar este singurul: telefonul mobil Nokia XpressMusic. Il am din 2009 si pot spune ca nu ma gandesc sa-l schimb, am reusit sa instalez si net-ul si de atunci e pretutindeni cu mine si nu ma plictisesc. Stiu ca sunt o groaza de gadet-uri pe care poate nici nu as sti sa le folosesc, dar pana ce o sa am nevoie intr-adevar si o sa pot sa-mi iau unul, sunt multumita cu Nokia al meu.

| Ignat_Ana-Maria_1986 a răspuns:

Gadgetul meu preferat este tableta...imi este indispensabila..acasa,la birou, oriunde ma duc este si ea cu minehappy de ce? pentru ca ma ajuta oriunde, oricand si oricumhappy

| basler a răspuns:

Iphone

| Erno_Jakab_1967 a răspuns:

Un smart tv de minim 94 cm, pentru ca pot naviaga din fotoliu sau din pat pe internet.

| lilipop a răspuns:

Aparatul foto al baiatului meu, ii face placere sa se joace cu el, in fiecare zi fotografiaza revistele ce apar la choscuri.

| habakkuk a răspuns:

Lenovo ThinkPad Tablet 2.

Pentru ca... ei bine, e un gadget ce ma incanta si mi se pare extrem de util.

| TheCritic a răspuns:

Tableta e cu siguranță gadget-ul meu favorit. Deși inițial nu i-am acordat prea mare importanță, fiind un utilizator înfocat al laptopului, acum pot spune ca nu îmi lipsește niciodată tableta din rucsac sau din geantă. De când am început să călătoresc mult mai mult decât înainte, am renunțat aproape definitiv în a mai folosi laptopul pentru a comunica pe rețele sociale, jocuri, etc. Am un iPad wi-fi 4g (64gb) și mă declar profund mulțumită de el. Încerc să profit la maxim de toate caracteristicile lui și până acum nu m-a dezamăgit. Aproape am renunțat la laptop pe durata călătoriilor deoarece o tabletă e mult mai practică și mai ușor de integrat în bagaje, spațiul necesar fiind mult mai mic iar durata de viață a bateriei mult mai mare. Numai bine!

| Diaconu_Lorena_1984 a răspuns:

IPhone

| Vladoi_Ionut_1980 a răspuns:

Smartphonul, pentru ca ofera tot ce ai nevoie pentru comunicare, in zilele noastre.

| plumbgri a răspuns:

Gadgetul meu preferat e mp3 playerul pentru ca sunt mereu in miscare

| Tom_Paul_1986 a răspuns:

Htc One Red... fashion, stylized, excelent in orice situatie si practic oricand!

| Florea_Lucian_1984 a răspuns:

Telefonul mobil Apple iPhone 5, deoarece este foarte performant si are un design stilat.

| Girlslovelife19 a răspuns:

Telefonul este cel mai popular Gadget. Il utilizez zilnic si cred ca viata fara el ar fi mult mai grea, plictisitoare. Am un telefon, Vodafone Smart 3 Android. Sunt foarte multumita de el,deoarece pot instala orice aplicatie doresc. Toti adolescentii de varsta mea cred ca sunt pasionati de facebook,ask, TPU, youtube iar cu ajutorul telefonului ne facem zilele mai frumoase, mai distractive. Telefonul s-a perfectionat de-a lungul anilor, ajungand de la simplele modele cu tastatura la ecranul TouchScreen. Printr-o singura atingere ajungem sa ne inveselim sau sa alungam plictiseala. Fara acest Gadget comunicarea ar fi diminuata. Dupa parerea mea fara telefon comunicarea si distractia ar fi limitate. Nu m-as putea lipsi de el niciodata.