| catalin2k a întrebat:

Configurare Router Asus rt-n12+ internet de la RDS.
Router.ul ăla vechi (Edimax)era pus pe dynamic ip, iar acest Asus nu are setarea pentru dynamic ip. Doar Ip Static, PPPOE, etc.
Din câte știu RDS are doar funcția PPPOE, dar îmi cere user name și parola care ar trebui sa fie in contract, dar din păcate nu este nimic.

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

DHCP?!?
DHCP ESTE dynamic IP

nu sunt in contract, da telefon la RDS
RDS are "in mod normal" user si parola, daca stai undeva unde nu a fost schimbat echipamentul de, destul de multa vreme, poti sa nu ai, insa daca nu iti merge DHCP-ul de mai sus atunci da-le telefon, poate nu te ajuta in mod explicit cu un anumit model de router, dar te ajuta SIGUR cu setarile de retea!

| GPA a răspuns:

Te conectezi prin PPPOE cu user și parola! Dacă nu le mai ai, suni la RDS și ceri, cu datele de contract și o dovadă de buletin, Username-ul și parola ca să te poți conecta cu router-ul la terminal.

| ziftode a răspuns (pentru catalin2k):

Ip automat ce crezi ca inseamna?!?
de ce IN PUII MEI, pui routerul in romana daca termenii ii stii numai in engleza, si nu reusesti deloc sa faci legatura?!?

| catalin2k explică (pentru ziftode):

Pai este pus in romana, mă descurc și cu engleza...l-am pus pe automat toate sunt bune chiar îmi arată la Statusul de la router Conectat, dar nimic internetul tot nu funcționează.

| ziftode a răspuns (pentru catalin2k):

Man, te inteleg, si singura solutie e telefon la RDS
idea e ca tu ai spus cu totul altceva, citez: "era pus pe dynamic ip, iar acest Asus nu are setarea pentru dynamic ip"
si se pare ca nu e dynamic, ci in romaneste, automat!

DACA, chiar era pus pe dynamic, fostul router, si acum nu mai merge, atunci singura idee pe care o mai am e ca protectia era pusa pe MAC-ul vechiului router, care e posibil, chiar am avut probleme cu MAC-ul placii de retea spre internet si RDS!