| Neverrrrrr a întrebat:

Conteaza numarul de nuclee la un laptop?
E mai bun un laptop cu 4GB 2.6 GHz si 2 nuclee sau 4GB 2.25 GHz si 4 nuclee?

7 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Da conteaza una e sa trimiti informatie pe doua linii simultan alta e sa fie pe 4 e vorba pur si simplu de decongestionarea informatiei catre procesor sa luam un exemplu Intel dual core si i3 amele sunt dual core dar unu e simplu adica ai un l1 l2 cache celalat are l1 l2 l3 cel de-al 3 lea e pe structura de hipertreding adica pot merge in secventa ca un quad core cea mai buna metoda dai pe cpuboss si verifici procesoarele

| KodrutZ a răspuns:

Conteaza cel mai mult cit are garantie in ultima vreme, ca dupa aia te mai tine citeva luni si crapa. Cam asa e cu laptopurile "consumer" facute in ultimii ~5-10 ani.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

La ce ai tu... nu cred ca conteaza. Jocurile mai serioase cer mai multa memorie.

De principiu cel cu patru nuclee in anumite situatii se comporta mai bine, in special in situatii in care se cere multa putere de procesare deoarece cantitatea se va imparti la 4 (daca sunt patru nuclee fizice o sa ai opt logice).

Dar cat de des ai nevoie de atata putere de calcul? Poate la jocuri. Din cand in cand. Dar nu e prea grav.

Frecventa nu prea e importanta, la diferenta asta.

Ia-l pe ala de patru nuclee... are mai mult viitor...

| Neverrrrrr explică (pentru cristimihailov):

Am dat doar doua exemple, nu am niciunul din cele de sus si nu ma gandesc sa cumpar cu aceste configuratii, doar am intrebat, deci pentru jocuri ar fi fost mai bun cel cu mai putini GHz si 4 nuclee sau cu cel cu 2 nuclee si mai multi GHz?

| Frank51 a răspuns:

Daca intrebi de nuclee de ce incluzi memoria RAM? Da, ele sunt oarecum legate, dar nu au legatura cand vorbim de nuclee. Da, stii vorba aia, cu cat mai multe cu atat mai bine, dar nu intotdeauna, uneori daca ai multe si proaste sau vechi mai bine ai 2 bune.

| cristimihailov a răspuns:

In cazul de fata, da.

| Otto2014 a răspuns:

Da,mai bun e cel pe 4, daca ai unul single core, nici nu merge cum merge unul dual core, il recomand pe cel quand-core, sau unul hexa-core