| BogdanBaltes a întrebat:

Ce conteaza mai mult la un procesor: numarul de nuclee sau frecventa? Stiu ca depinde in fiecare caz, dar de exemplu: este un procesor dual-core de 1Ghz si altul single-core de 2 Ghz. Care e mai bun?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Eu as alege dual core 1 ghz. Cand rulezi mai multe aplicatii in paralel se simte altfel.

| Andrei7520152 a răspuns:

Dual core, desigur.

Dual Core inseamna doua nuclee care opereaza indepentent. Puterea procesorului este teoretic dublata.

desigur depinde si de program. cele mai vechi nu se pot folosi de ambele nuclee. dar in principiu ajuta mult la viteza