| Nătărău a întrebat:

Cum/cu ce program să văd dacă un executabil are virus fără să fac o Mașină Virtuală?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Http://virustotal.com/

Atentie ca depisteaza doar virusi deja cunoscuti.

4 răspunsuri:
| cyberalex a răspuns:

Antivirus.

| Yuoia a răspuns (pentru doctorandus):

Dar virusii sau programele spion facute noaptea acasa "pe genunchi", cu ce le depistam?

| doctorandus a răspuns (pentru Yuoia):

Asta e, ori esti vanator de virusi, ori astepti sa le detecteze companiile de antivirusi. La o adica daca un hacker foloseste un program spion sa sparga un singur calculator, sansa de a fi depistat programul este practic nula. Dar hackerii mai nou sunt lacomi si le folosesc in masa, deci sansa de a fi depistat programul este practic unu.

| Yuoia a răspuns (pentru doctorandus):

Merci.