| anonim_4396 a întrebat:

Cum e bine, sa ai root sau sa nu ai la smartphone?

8 răspunsuri:
| Robi1444 a răspuns:

Sa nu ai root. Daca o sa iti pui root, o sa iti distruga tot telefonul.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Fara root.

| doctorandus a răspuns:

Depinde ce firmware folosesti. Daca ai firmware oficial si e adus frecvent la zi, e mai bine fara root, ca sa poti primi updateuri in continuare. Daca folosesti un firmware alternativ, pe care il aduci tu insuti la zi, e mai bine cu root.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Robi1444):

De ce?

| Gonrax a răspuns:

Cum îți place ție să-l folosești. Eu prefer fără root.

| Pool77 a răspuns:

Daca stii ce faci, atunci root. Daca nu lasi asa.
Nu de alta dar daca nu stii cu ce se mananca posibil sa-l strici de tot sa nu poti efectua apeluri sa nu mearga camera, sa se blocheze de tot etc.
Plusurile rootului sunt ca poti sterge aplicatiile bagata de cei de la portocalii sau voda sau ce operatori mai avem noi plus ca nu mai ocupa atat de mult andoidul, il primesti stock.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te pricepi destul de bine, atunci e mai ok cu Root - evident, dacă foloseşti intens telefonul pentru chestii importante!

Dar, având în vedere că majoritatea NU vă pricepeţi şi vă trebuie telefon doar pentru jocuri şi filme/muzică/net, NU e bine cu Root!

În plus, NU vă recomand să faceţi Root deoarece PIERZI Garanţia şi RIŞTI să strici/blochezi telefonul când îl root-ezi sad

Toate cele bune!

Root-ul iti permite sa ai acces deplin asupra sistemului Android. Tot o data este si riscant. Daca telefonul se afla in garantie root-ul o elimina. Daca te duci cu telefonul la "service" si ai root, nu iti repara telefonul; sa nu mai spun ca exista si riscul de a ti se corupe intregul sistem. Deci, in concluzie nu este bine sa ai root.