| Marius1789 a întrebat:

De pe un smartphone pot dezinstalare ce aplicație vreau fără root?

Răspuns Câştigător
| InFiNiTi13 a răspuns:

Cele preinstalate (cu care vine telefonul) ca sa le dezinstalezi iti trebuie root, in rest poti dezinstala orice fara root

2 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Ca sa fiu mai exact, exista 4 feluri de aplicatii in telefon:

1. Aplicatiile de baza: telefon, mesaje, browser, calendar, play store, etc., pot fi doar sterse prin root, mai bine zis dezinstalare fortata, care poate pune stabilitatea SO in pericol.
2. Aplicatii Google sau altele preinstalate de producator (Bloatware): Chrome, Youtube, Google+, Maps, GMail, etc., majoritatea pot fi dezactivate sau sterse prin root, nu au legatura cu sistemul in sine, asa ca daca le dezinstalezi fortat NU pun in pericol stabilitatea SO.
3. Aplicatii de la operator (in cazul in care ai telefon la abonament de la Vodafone sau Orange), care, din fericire, marea majoritate pot fi dezinstalate fara root.
4. Aplicatiile instalate prin Google Play/alte market-uri sau APK-uri, cum le-ai instalat, poti sa le dezinstalezi cu usurinta.

| Leatherleader a răspuns:

Da, înafară de aplicațiile preinstalate.