| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot transforma adresa mea pubilca de IP intr-un domeniu fara sa platesc. Pot tine PC-ul 24/7 cu domenii multiple. Am tot ce imi trebuie. As vrea in special sa o fac de pe Ubuntu/Kali Linux. Le am pe ambele. Am reusit pe Windows cu Xampp sa imi fac un domeniu doar pentru locahost. Nu astept raspunsuri cu "Mai ieftin este sa cumper un domeniu de la o firma" sau ceva de genul. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi... nu cred să poți; un nume de domeniu se cumpără. Altfel, nu apare în bazele de date ale DNS-urilor, deci cei ce vor dori să acceseze „domeniul" tău vor trebui fie să scrie IP-ul în browser, fie pe fișierul lor „hosts" să fie o linie unde să apară „Ip-ul lui Aaron_Tom_1989 = Domeniul care crede el că este".

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti sa ai domeniu fara sa il platesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti sa iti transformi ip-ul in domeniu gen.com/.ro, doar din alea foarte rar auzite de ele gen "smeeennn.esy.oz.er, p'acolo". Este un site pentru asa ceva in rest nu. Si nu are treaba OS-UL de ce vrei tu sa faci.

| CPAElites a răspuns:

Nu poti!
Poti lua doar subdomeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Stiu asta cu hosts. Sa fac cumva sa li se downloadeze automat cand intra pe Site-ul meu cu IP-ul fix acolo sa se dea replace la hosts happy