| Illuminati2016 a întrebat:

Cum instalez linux mint pe un ssd extern, avand in vedere ca ssd-ul intern nu poate fi scos(pierd garantia), pe care este windows 10 instalat? Zic asta deoarece bootloaderul linux ar putea interfera cu ssd-ul intern

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este aproape imposibil sa faci o instalare completa si sa-l folosesti la performantele normale (dar nu imposibil).
Ai mai multe variante posibile:
1. Mergi cu calculatorul la un service acreditat de producatorul calculatorului, sa-ti monteze si SSD-ul, dupa care instalezi pe el Linux, impreuna cu bootloader-ul.
2. Prepari SSD-ul ca si un kit de instalare (pe un stick de memorie) si folosesti versiunea demo.
3. Instalezi Linux pe SSD pe un alt calculator, de generatie (si configuratie (CPU, chipset, video) asemanatoare cu calculşatorul tau. Cand vei boot-a de pe acel SSD, Linux va cauta componentele necesare (din pachetul propriu sau de pe internet) si le va instala /configura.

Trebuie sa tii cont si de viteza portului USB la care te vei conecta. Preferabil este sa fie minim USB 3.x.

| doctorandus a răspuns:

Dacă ai adaptor pentru USB 3.0 și un astfel de port, nu e nicio problemă. Eu am arch Linux pe un SSD cuplat prin USB.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Meștere, pe Linux toate driverele sunt în kernel, poate cu excepția celor pentru Nvidia.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Nici nu sunt drivere (in sensul Windows-ului).
De aceea, in majoritatea cazurilor, Linux isi re-creaza kernel-ul (in functie de parametrii calculatorului), astfel fiind in stare sa functioneze si pe alte sisteme asemanatoare.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

L-am abandonat, tot windows e baza