| MikeZG a întrebat:

Cum maresc capacitatea local discului C?

16 răspunsuri:
| brokenkid a răspuns:

Dai defragmentare, clik dreapta pe el... nu vei salva multa memorie dar merita incercarea.sau folosesti ccleaner{program} sa il cureti, dar alta varianta nu e... eventual dezinstalezi programe filme din panoul de control start -control panel - unnistal programs

| SeBBy_3213 a răspuns:

Pai cand instalezi windows-ul iti da cum sa bagi memoria.Adik ai har de 500gb si faci 3 local discuri.la unul pui 300 gb la unu 100 si celalalt 100.Scrie acolo. Sper ca ti-am fost de ajutor

| mgtow a răspuns:

Schimband hard discul.

| vladvlad23 a răspuns:

Nu poti decat se reinstalezi windowsul.

| titi a răspuns:

Incearca cu programul de aici http://www.partition-tool.com/personal.htm,e gratuit (dar are toate optiunile) si cu el poti mari spatiul de pe C micsorand celelalte partitii.

| walle a răspuns:

Poi,cand reinstalezi windows-ul, ai grija sa repartizezi mai mult spatiu in C, sau daca ai nevoie urgent poti dezinstala un joc sau ceva care ocupa spatiu.

| FoarteLetargic a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi, daca vrei sa maresti spatiul discului C, sa reinstalezi windows-ul si sa iti refaci partitiile alocand spatiul pe care crezi ca ai nevoie.Dar pentru asta trebuie sa salvezi ce ai in PC pentru ca se face si o formatare a hard disc-ului.De aceea ai nevoie de cineva care se pricepe cat de cat. Succes!
Funda?

| RS4 a răspuns:

Nu prea ai cum sa o maresti, decat daca reformatezi hard diskul, si aloci mai mult spatiu partitiei C, si micsorezi partitia D! ce poti face e sa cureti din C tot ce nu ai nevoie! atentie, si desktopul apartine tot partitiei C! iti recomanc Tuneup Utilities, un program foarte bun, care curata tot ce nu ai nevoie din calc! baftaaa!

neluL
| neluL a răspuns:

Prin repartitionare! Adica iei memorie din D sau E... si adaugi in C - astfel maresti partitia C
Easeus Partition Master. Cu varianta gratuita (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sînt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

| senatoru a răspuns:

Mii de plecaciuni lui NELUL programu e bun folositil

| senatoru a răspuns (pentru neluL):

Mii de plecaciuni NELUL programu e bun folositil

neluL
| neluL a răspuns (pentru senatoru):

Ma bucur daca ti-a fost de ajutor! wave

| elenna03 a răspuns (pentru neluL):

Foarte folositor, neluL. ma chinuiam de vreo jumatate de ora si nu imi iesea nimic. Thanx!winking

neluL
| neluL a răspuns (pentru elenna03):

With pleasure!

Alte răspunsuri
| Tibenschi_Alex_1993 a răspuns:

Programul asta te va ajuta cu 100GB free : http://www.typhoondrive.com/