| 123gabialexandra a întrebat:

Cum poți mări capacitatea discului C (din my computer)?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din Start(colt staga jos) deschizi Disc Management. Daca ai spatiu nealocat dai click dreapta pe C: si selectezi Extend Volume. Sansele sa ai spatiu nealocat sunt minime.
Daca ai alta partitie si doresti sa aloci o parte din spatiu partitiei C: dai click dreapta pe acea partitie, selectezi Shrink Volume, selectezi cu cat doresti sa o micsorezi, aplici, dai click dreapta pe C: si la fel cum am spus mai sus selectezi Extend Volume, aloci spatiul eliberat si din nou aplici.
Nu exista solutie magica care scoate spatiu din neant.
Daca vorbim de un PC poti aduga alte medii de stocare(SSD/HDD). Daca este un laptop sansele ca sa poti adauga alt mediu de stocare sunt minime asa ca singura solutie este sa ii schimbi mediu de stocare actual cu unul mai mare sau instalezi/transferi fisiere pe un mediu de stocare extern dar de obicei va rula la viteze mai mici.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- ori modifici partițiile (dacă le ai)
- ori schimbi cu totul hd-ul

| Lioana a răspuns:

Trebuie facuta o repartitionare de disc.
Exista programe speciale pentru asta sau o poti face direct din Windows asa cum a spus AvramD. Pentru marirea unei partitii ai nevoie de spatiu nealocat. Daca nu exista trebuie sa creezi spatiu nealocat tăind din alta partitie. Ai grijă ca acea partitie din care tai sa fie goala, altfel se strică datele de pe ea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CU un program care schimba repartitia discurilor.